Anasayfa / EFT / Cepten EFT Nasıl Yapılır?

Cepten EFT Nasıl Yapılır?

Herkesin kısaca EFT olarak bildiği Elektronik Fon Transferi en çok gerçekleştirilen bankacılık işlemleri arasında yer almaktadır. EFT gerek bireysel gerekse de kurumsal banka müşterilerince ödeme yapmak ya da para transferi gerçekleştirmek için kullanılan bir bankacılık işlemidir. Gerekli bilgilerin girilmesi halinde EFT işlemi çok kısa bir süre içinde gerçekleştirilmekte ve para istenilen hesaba aktarılmaktadır. Bu yazımızda EFT işleminin nasıl yapıldığını ele alıyor ve cepten EFT nasıl yapılır sorusunun cevabını veriyoruz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapabilmek için öncelikle para göndereceğiniz kişi ya da kurumların bazı bilgilerini biliyor olmanız gerekmektedir. Bu bilgiler EFT işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bilgilerin eksik ya da yanlış olması halinde başka kişilerin hesabına EFT yapma ihtimaliniz bulunmaktadır. EFT işlemini gerçekleştirmenin en sağlıklı yolu para transferi yapacağınız kişinin IBAN numarasını kullanmaktır. Ayrıca kişinin adını da eksiksiz bir şekilde yazmalısınız. Transferi gerçekleştireceğiniz kişinin banka hesap numarası üzerinden de EFT yapabilirsiniz.

Gelişen teknoloji sayesinde birçok bankacılık kanalını kullanarak EFT yapmak mümkün hale gelmiştir. Bunlar arasında en sık kullanılanı internet ve mobil bankacılık uygulamalarıdır. Cepten EFT yapmak isteyenlerin öncelikle internet bankacılığından yararlanmak için bankalarına başvuru yapması gerekmektedir.

Yapılan başvurunun ardından kişilere internet bankacılığı şifresi verilmektedir. Mobil bankacılık uygulamasını kullanabilmek için bu uygulamanın cep telefonuna indirilmesi gerekmektedir. Bunun ardından cepten EFT işlemi yapmak mümkün olacaktır. Mobil uygulama içinde yer alan “Para Transferleri” menüsünün altından EFT işlemi seçilmesi ve gerekli bilgilerin girilmesi EFT işleminin yapılması için yeterli olacaktır.

IBAN numarası kullanılarak yapılacak cep telefonundan EFT işlemlerinde 24 haneli IBAN numarası eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazılmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi para gönderilecek kişinin adının da hatasız yazılması gerekmektedir. IBAN numarası ile kişinin adı uyumsuz olduğu takdirde işlem onaylanmamaktadır.

Hesap numarası ile yapılacak cepten EFT işlemlerinde ise para transferi yapılacak kişi ya da kurumun şube konu ile hesap numarasının yazılması gerekmektedir. Yine hesap sahibinin adının tam ve hatasız yazılması işlemin doğru bir biçimde yapılması için büyük önem taşımaktadır.