Anasayfa / Genel / Çeyiz Parası 2017

Çeyiz Parası 2017

2017 yılında yeni evlenen çiftlere destek amaçlı bir kereye mahsus olmak üzere çeyiz parası veriliyor.

Çeyiz Parası Nedir?

Annesini veya babasını kaybetmiş, bu yüzden devletten yetim parası almakta olan bir genç kızın evlenmesi halinde devletten aldığı bu maaş kesiliyor. Yardımı kesilen genç kızın evlilikten sonra mağdur olmaması için devlet, genç kıza almış olduğu aylığın 24 katını (2 yıllık toplam tutarı) Çeyiz Parası adı altında bir kerede veriyor. Bu sayede anne ve baba desteğinden mahrum olan genç kız için devlet evlilik konusunda destek vermiş oluyor.

Hangi Şartlar İsteniyor?

SGK Müdürlüklerine yapılacak başvuru neticesinde istenen şartlar sağlanıyorsa çeyiz parası alınabiliyor. Çeyiz parası alabilmek için sağlanması gereken şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sadece kız çocukları yararlanabilir.
  • Kız çocuğu kaybettiği anne veya babasından ölüm aylığı alıyor olmalıdır.
  • Evliliğin gerçekleştiği sırada bu ölüm aylığı herhangi bir kesintiye uğramamış olmalıdır.
  • Çeyiz parası alacak kişi İl veya İlçe Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunmalıdır.

Daha önce evlenmiş olan bir kişi boşandıktan sonra anne babasını kaybeder ve kendisine ölüm aylığı bağlanırsa, bu kişi ikinci kez evlenmesi durumunda bu maaşının kesilmesi sebebiyle çeyiz parasından yararlanabiliyor. Ancak bunun dışında dul olan hanımlar yeniden evlenirlerse çeyiz parasından yararlanamıyorlar.

Ayrıca Bilmeniz Gerekenler

Evlenmeden önce yetim maaşı alan bir bayanın evliliğinden sonra 5 yıl içerisinde çeyiz parası başvurusunda bulunması gerekir. Çeyiz parası için talepte bulunulmadığı takdirde bu para kişilere ödenmez.

Evlendikten sonra 2 yıl içerisinde eşin vefatı veya yaşanabilecek bir boşanma durumunda kendilerine çeyiz parası adı altında 2 yıllık yetim maaşları ödendiği için bu sürenin sonunda boşanan hanımlar başka bir evlilik yapmamaları durumunda tekrar yetim maaşı almaya devam edebilirler.

Hem annesini hem de babasını kaybetmiş yetim bir kız çocuğu hem SGK hem de Bağkur’dan yetim maaşı alıyor olabilir. Ancak bu durum kendisine çift çeyiz parası ödenmesini gerektirmemektedir.