Anasayfa / Genel / Çeyiz Parası Yaş Sınırı Kaç?

Çeyiz Parası Yaş Sınırı Kaç?

Çeyiz parası gençleri birikim yapma alanında yönlendirmek amacı ile uygulanan düzenlemelerden birini oluşturur. 18 yaşına gelmiş her kişi kendisi için devlet tarafından desteklenen bankalardan çeyiz hesabı açtırma imkanına sahiptir. Eğer kişiler 18 yaşından küçük ise ailesinin onayı ile çeyiz hesabı açtırabiliyor. Peki çeyiz parası yaş sınırı kaç?

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin 27 yaşından büyük olmaması gerekir. Dolayısıyla çeyiz hesabına 18 ile 27 yaş arasında sahip olabilirsiniz. Çeyiz hesabı açtıran kişilerin 27 yaşından önce evlenmesi de önemli kurallar arasında yer alıyor.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açtırılır?

Çeyiz hesabı evlenmek için birikim yapmak isteyen kişilerin devlet tarafından desteklenmesine yönelik bir planlamadır. 27 yaşından önce evlenecek çiftler çeyiz hesabı açtırıp birikim yapmaya başladıklarında devletten 5 bin tl’ye kadar destek alabiliyor. Çeyiz hesabı açtırmak için devletin destek sağladığı banklar ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Çeyiz hesabı için aylık ya da üç aylık olmak üzere düzenli periyotlarda banka hesabınızda birikim yapmanız gerekiyor.

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin bu imkandan yararlanabilmesi için en az 3 yıl olmak üzere banka hesabına para yatırması gerekmektedir. Çeyiz hesabı için yatırılması gereken miktar da sınırlı tutulmuştur. Buna göre bankalardan çeyiz hesabı açtıran 24 yaşını aşmamış kişilerin en az 100 en çok ise 1000 tl olmak üzere aylık ya da üç aylık yatırımlarda bulunması gerekiyor.

Fakat burada üç aylık süre için 300 tl yatırmanız gerektiğini bilmeniz önemli bir konuyu oluşturuyor. Ödemelerin düzenli olarak gerçekleşmesi kazancınızın da fazla olmasını sağlayacaktır. Eğer kişiler çeyiz hesaplarına düzenli olarak üç defa ödeme yapmaz ise devletin sağlamış olduğu katkılardan yararlanması da mümkün olmayacaktır.