Anasayfa / Krediler / Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2018

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2018

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Günümüzde devlet eliyle vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarına çözüm bulmak için birçok hizmet sunulmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın mimarı olduğu ve gençlere evlilik aşamasında yardımcı olmayı hedefleyen bir hizmet olarak dikkat çekmektedir. Yazımızın devamında Devlet destekli evlilik kredisi 2018 yılında hangi şartlarla verilmektedir, devlet destekli evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır ve devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar hangileridir gibi soruların cevapları yer almaktadır.

Evlilik Desteği Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından evlenmek isteyen ve 18 ila 24 yaş arasında yer alan gençlere 10.000 TL’lik kredi desteği sağlanmaktadır. Bu hizmet ile gençlerin evlilik hazırlıkları esnasında zorlanmalarının önüne geçmek hedeflenmektedir. Devlet destekli evlilik kredisinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şartları sağlayan ve Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen ağır suçlar kapsamındaki suçlar ceza siciline işlenmeyen her genç yararlanabilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisinin üst sınırı 10.000 TL olarak belirlenmiş olup geri ödemesi ise 4 yıl içinde yapılmalıdır. Bakanlık tarafından geri ödeme süresinin başlangıcından önce 1 yıl geri ödemesiz süre de verildiğinden toplamda 5 yıllık bir geri ödeme süresi bulunmaktadır. Evlenen gençlerin ilk yıl çocuklarının olması durumunda ertelemeli süre 1 yıl daha ötelenmekte ve 2 yıl göre ödemesiz 4 yıl içinde ödemenin tamamlanması istenmektedir. Devlet destekli evlilik kredisinden devlet yurtlarında kalan yetim ve öksüz gençler de faydalanabilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli evlilik kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz: Vakıfbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halkbank, Şekerbank, Odeabank, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası ve QNB Finansbank.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlenmeyi düşünen gençlerin merak ettiği soruların başında devlet destekli evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusu yer almaktadır. Yukarıda devlet destekli evlilik kredisi için yaş aralığının 18-24 olduğunu belirtmiştik. Ancak üniversite mezunu olan vatandaşlar için yaş aralığı 26 olarak uzatılmış durumdadır. Devlet destekli evlilik kredisi bankalar aracılığı ile verilmekte olduğundan evlenmeyi düşünen gençlerin devlet destekli evlilik kredisi başvurusu için banka şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar kapsamında evlenecek çiftlerin 18-24 yaş aralığında olması, TCK’da yer alan ağır suçlardan herhangi biriyle cezalandırılmamış olmaları ve maddi imkansızlıklar sebebiyle evlenemeyecek durumda olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan erkek ve kadın tüm Türk vatandaşları devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilmektedirler. Bakanlık tarafından belirlenen şartları sağlayan kişiler faizsiz 1 yıl geri ödeme yapmaksızın 10.000 TL evlilik kredisi kullanabilmektedir. Kredinin geri ödeme süresi 4 yıl olup kredi kamu bankaları aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Evlendikten sonra ilk yıl çocuk sahibi olan ailelerin evlilik kredisi geri ödemeleri de 1 yıl daha ötelenebilmektedir.