Anasayfa / Krediler / Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi

Organik ürünlere olan talebin artması ile birlikte devlet destekli tavuk çiftliği kredisi almak isteyenlerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Organik ürünlere yönelik olarak artan talep tavuk çiftliklerinin önemini arttırmış durumda. Pek çok kişi tavuk çiftliği kurup sektördeki yerini almak için çaba sarf etmeye çoktan başlamış durumda. Tavuk çiftliği kurabilmek için gereken maddi kaynağı sağlamak içinse Devlet destekli tavuk çiftliği kredisine çok yoğun ilgi gösteriliyor. Sizde Devlet destekli tavuk çiftliği kredisinden yararlanma arzusundaysanız yazımızı dikkatli bir şekilde okumayı sürdürmelisiniz.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kredisi Veriyor Mu?

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu bu krediyi KOSGEB aracılığı ile alıp alamayacaklarıdır. Bu sorunun yanıtı olumsuzdur. Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi KOSGEB’ten alınamamaktadır. Bunun sebebi ise KOSGEB’in damızlık hayvan alımından ziyade alınan bu hayvanların etlerinin işlenmesine yönelik olarak açılan işletmeleri desteklemesidir. Bu tarz işletmelerin gereksinim duyduğu malzemeler KOSGEB kredileri ile alınabilmektedir. Fakat damızlık hayvan alımı KOSBEB kredileri içerisinde yer almamaktadır. KOSGEB hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin yararlanabileceği bir adres değildir. Hayvan yetiştiriciliği yapmak için KOSGEB kredisi alabilir miyim diye merak edenler bu düşünceden vazgeçmelidirler.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisini Hangi Banka Veriyor?

Ziraat Bankası devlet destekli tavuk çiftliği kredisi alınabilecek tek banka olma özelliğini taşımaktadır. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin Ziraat Bankası’na başvurması gerekmektedir. Uygun faiz oranları ile de dikkat çeken bu kredi sayesinde sizde hayalini kurduğunuz işletmeye sahip olma fırsatını elde edebilirsiniz. Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi yıllık %0,5 faiz oranı ile kullanılabilmektedir. Bu faiz oranı tavuk çiftliği kurmak için kredi arayışında olanların içine su serpmektedir. Çünkü %0,5 son derece makul bir faiz oranıdır.

Kimler Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi Alabilir?

Her isteyen bu krediden doğal olarak faydalanamamaktadır. Bazı koşulların yerine getirilmesi halinde bu krediden istifade edilebilmektedir. Yetiştirmeyi planladığınız tavuk sayısı krediyi alabilmeniz bakımından önem arz etmektedir. Bankanın belirlemiş olduğu orandaki tavuğu yetiştirmeniz şarttır. Ziraat Bankası’nın sağlamış olduğu bu kredi desteği Devlet Destekli Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamına girmektedir. Damızlık etlik piliç ile damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin en az 10.000 adete ulaşması gerekmektedir. Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nce Türkiye’de geliştirilmiş olan hatlar aracılığı ile gerçekleştireceğiniz damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği içinse en az 1.000 adet üretilmelidir. Damızlık hindi yetiştiriciliğine girecek olan kişilerin ise ulaşması gereken rakam 5.000 olarak belirlenmiştir. Damızlık ördek, bıldırcın veya kaz yetiştiriciliğinde faaliyet gösterecek olanların ise yine en az 1.000 adete ulaşması zorunludur. Devekuşu yetiştiriciliği yapmayı arzu edenlerinse 100 tane hayvan yetiştirme zorunluluğu bulunmaktadır. Krediden yararlanmak için Ziraat Bankası’na çiftçi belgenizi kira kontratınızı veya tapu kaydınızı göstermeniz gerekmektedir. Bu tarz tarımsal işletmenizi teşvik eden belgelerle başvurunuzu yapmalısınız. Hali hazırda zaten faaliyet gösteren bir işletmeyseniz son 3 yıla ait bilançolarınıza ait olan belgeleri de bankaya sunmanız gerekmektedir.

Sizler için Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır konusunu mercek altına aldık. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi gibi çok sayıda konuyu krediler kategorimizde bulabilir ve kapsamlı şekilde inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.