Anasayfa / Krediler / Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Günümüz şartlarında insanlar, yaşamlarını devam ettirmek için bankaların sağladığı kredilere ihtiyaç duyuyor. Diğer bir deyişle kredi çekmek çoğumuzun rutini haline geldi. Herhangi bir sebeple müşterilerin bankaya kredi başvurusunda bulunmak için gittiklerinde dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise bankaların öne sürdüğü kredi koşullarıdır.

Bankaların kredi başvurularında dosya masrafı kesmesi artık yasal olmamasına rağmen bankalar, yapılan kredi işlemlerinden belli oranda dosya masrafı kesmektedir. Bununla birlikte dosya masrafsız kredi de müşterilerin önüne bir seçenek olarak sunuluyor. Dosya masrafsız kredi seçeneği sayesinde müşterilerin yaklaşık 200 TL’si cebinde kalıyor.

Dosya Masrafsız Kredi Nedir?

Bankalar müşterilerine dosya masraflı kredi ve dosya masrafsız kredi olmak üzere iki seçenek sunuyor. İhtiyaçları doğrultusunda kredi çekmek için bankalara uğrayan müşterilerin dikkat etmesi gereken konu ise faiz oranlarıdır.

Dosya masraflı kredilerde, masraf müşterilerden doğrudan kesilirken; dosya masrafsız kredilerde ilk başvuruda alınmayan masraf ücreti, kredinin ödeneceği aylara yayılır.

Tabii burada dikkat edilmesi gereken faiz oranıdır. Çünkü bankalar dosya masrafsız kredilerde faizi birkaç puan yüksek tutar. Bunun sebebi biraz önce bahsi geçen dosya masrafının vadelere bölünmesidir.

Dosya masrafsız krediyi tercih eden müşterilerin, bu kredi seçeneği için düzenlenen faiz oranının haricinde herhangi bir gideri olmaz.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Artık birçok banka, dosya masrafsız kredi hizmetini bir seçenek olarak müşterilerinin önüne getirmektedir. Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, HSBC, Ziraat Bankası, Denizbank, Şekerbank ve Finansbank bu seçeneği müşterilerine sunan bankalardan bazıları arasında yer almaktadır.

Yazının içeriğinde anlattığımız doğrultuda, saydığımız bankaların kredi koşullarını araştırarak, dosya masrafsız ve dosya masraflı kredilerin faiz oranlarını detaylı olarak öğrenerek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Tüm bunların yanında dosya masrafsız krediyi — araç ve konut kredilerinin mecburen alınan kimi masraflarını olduğundan- bu kredilerde kullanamayacağınızı, bu seçeneğin genel olarak ihtiyaç kredileriyle sunulduğunu belirtelim.