Anasayfa / Kredi Notu / Düşük Kredi Notu İle Kredi

Düşük Kredi Notu İle Kredi

Son yıllarda bankalar ve finansal kuruluşların kredi verirken müşterilerinin kredi puanını baz almaları pek çok insanın kredi almak için kredi notu kaç olmalı sorusunu sormaya başlamalarına sebep oldu. Sizde kredi çekmeyi düşünüyorsanız ve düşük kredi notu ile kredi almanın mümkün olup olmadığını merak ediyorsanız yazımızın devamında ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kişilerin finansal hayatındaki hareketler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmakta ve bankalar kredi notu adı verilen bu verilerden yararlanmaktadır. Bir kişinin çekmiş olduğu kredilerin aylık taksitlerini ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyip ödemediği bu kayıtlar sayesinde tespit edilmektedir. Tüm bankalar doğal olarak verecekleri kredinin geri ödenmeme riski olup olmadığını öğrenmek istemektedirler. Durum böyle olunca kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankaların istediği diğer kriterlerin yanında kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunun pek yüksek olmadığını düşünen ve düşük kredi notu ile kredi alıp alamayacağını öğrenmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun için Findeks’in kredi puanını nasıl verdiği konusunda kısa bir açıklama yapmak istiyoruz. Findeks kredi notunu 0 ila 1900 arasında belirlemektedir. Kredi notu 0 ila 900 puan arasında bulunan kişiler en riskli müşteri grubu olarak kabul edilmektedir. Bu grupta yer alan kişilerin kredi başvurularının kabul edilme ihtimali imkansıza yakındır. Kredi notu 900 ila 1150 bulunan kişiler ise yine riskli olarak görülmektedir. Ancak bazı kriterleri karşılamaları halinde bu kişilerin kredi alma ihtimali bulunmaktadır. 1150 ila 1500 arasında kredi puanı bulunan kişiler ise gelirlerini belgeledikleri takdirde son derece kolay bir şekilde kredi kullanabilmektedirler. Son olarak 1500 ila 1900 kredi notu olan kişilerin en risksiz müşteri grubu olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Bu kişiler hiçbir zorlukla karşılaşmaksızın kredi kullanabilmektedirler.

Görüldüğü üzere kredi almak için kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı çok net değildir. Bazı bankalar kredi notları düşük olmasına rağmen müşterilerine kredi verebilmektedirler. Bunda müşterinin teminat sunabilmesi ya da maaşını o bankadan alıyor olması gibi kriterler önemli rol oynamaktadır. Ancak genel olarak kredi notu 1150 ila 1900 aralığında olan kişilerin rahat bir şekilde kredi alabileceğini söylemek mümkündür.