Anasayfa / EFT / EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

Son yıllarda elektronik bankacılık sistemlerinin giderek gelişmesi hayatımıza yeni kavramların girmesini sağlamaya başlamıştır. Elektronik Fon Transferi yani kısaca EFT de bu kavramlardan biridir. Peki EFT nedir ve EFT nasıl yapılır? Bu konularda bilgi edinmek için yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

EFT Nedir?

EFT temel olarak havaleye benzeyen bir işlemdir. Havale işleminde aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi gerçekleştirilirken EFT işleminde ise farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para transferi gerçekleştirilmektedir. EFT nedir sorusunun cevabını ödeme yapılan bankadan farklı bir bankada hesabı bulunan kişi ya da kuruluşlara para transferi yapmaktır şeklinde verebiliriz. EFT son derece kısa bir süre içerisinde para transferlerini sağlamasıyla dikkat çeken bir işlemdir. Şimdi EFT nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri Merkez Bankası tarafından kontrol edildikten sonra gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle de EFT yapılırken tüm bilgilerin eksiksiz ve hatasız bir biçimde verilmesi şarttır. IBAN numarası ile EFT yapmak en kolay şekilde EFT yapmanın yollarından biridir. IBAN ile EFT yapmak en hızlı ve en kolay yöntemdir. Bunun için para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmeniz yeterlidir. Ayrıca para transferi yapacağınız kişinin adını ve soyadını da eksiksiz bir biçimde vermelisiniz.

Hesap numarası ile de EFT yapmak mümkündür. Bunun için hesap numarasının yanı sına hesap adını, banka adını ve banka şube numarasını da bilmeniz gerekmektedir. Hesap numarası ile EFT yapmak IBAN numarasıyla EFT yapmaya oranla daha sıkıntılı olup hata yapma ihtimali de daha fazladır.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız bankanızın belirlemiş olduğu EFT saatleri dahilinde kendiniz rahatlıkla EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu saatler haricinde yapılan EFT işlemleri bir sonraki iş gününe kalmaktadır.