Anasayfa / Genel / EFT ve Havale Arasındaki Farklılıklar

EFT ve Havale Arasındaki Farklılıklar

Herhangi bir bankada hesabı olan bir müşteriyseniz ve hesabınızdaki parayı kullanıp başka bir bankada bulunan hesabı olan birine veya şirkete para transferi yapmak istiyorsanız sizde. EFT hizmetinden yararlanabilirsiniz. Tüm EFT işlemleri Türkiye Merkez Bankası tarafından kontrol edilmektedir. Para transferi yaparken bilgilerin eksik veya yanlış girilmemesi önemlidir. IBAN veya Hesap numarası kullanıp para gönderimleri gerçekleştirilebilmektedir. IBAN numarası ile yapacağınız EFT işlemi çok daha kolay ve hatasız gerçekleşeceği için bu seçeneği seçmenizi öneriyoruz. IBAN ile yapılan fon transferinde, karşı tarafın bilgilerinin uzun uzadıya girilmesine gerek yoktur. IBAN numarası ile EFT yaptığınızda hem çok daha kolay hem de hatasız işlem yapma şansını elde edebilirsiniz.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar

Havale işlemi aynı bankanın müşterileri arasında gerçekleştirilmektedir. EFT ise farklı bankalarda bulunan kişilere para gönderimi yapılmasını sağlamaktadır. Başka bir bankanın müşterisine havale işlemi yapmanız mümkün değildir. Havale ile Eft arasındaki en büyük fark budur. Diğer farklılıkları sıralayacak olursak;

EFT ücretleri 1 Türk Lirası ile 3,50 Türk Lirası arasında değişmektedir. Havale ücreti ise 1 Türk Lirası ile 4 Türk Lirası olarak yapılacak işlemlere göre değişim göstermektedir.

Havale para transferi işlemine onay verdiğiniz anda gerçekleşirken, EFT işlemi onay sürecinden geçtikten sonra tamamlanır.

Havale işlemi onay sürecinden geçmez. Ancak EFT işlemi Merkez Bankası tarafından kontrol edilmektedir.