Anasayfa / Bankalar / Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap Nedir?

Birçok banka daha fazla müşteri edinmek için birbirinden cazip hizmetler ve avantajlar sunmaktadır. Acil nakit ihtiyacı olan kişiler için sunulan ürünler de bu hizmetler arasında yer almaktadır. Ek hesap acil nakit gereksinimi duyan kişilerin en fazla rağbet ettiği hizmetler arasındadır. Peki ek hesap nedir ve ek hesap nasıl kullanılır? Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap kişinin bankada bulunan vadesiz hesabına tanımlanan ve vadesiz hesabındaki para tükendiğinde kullanabildiği bir tür kredi ürünüdür. Küçük tutarlarda para ihtiyacı duyduğunuzda faiz ödemek şartıyla ek hesabınızdan faydalanmanız mümkündür. Maaş ödemelerini bankadan alan kişiler ile bankada hesabı olan kişilerin kullanımına uygun olan ek hesap, müşterinin istediği doğrultusunda belirlenmektedir. Ek hesabın adı bankadan bankaya değişebilmektedir. Artı hesap, avans hesap, kredili mevduat hesabı veya nakit avans adı da verilebilmektedir. Ek hesap nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra ek hesap nasıl kullanılır sorusunun yanıtına geçelim.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır?

Ek hesap kullanabilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi maaş ödemenizi bankadan alıyor olmanız ya da bankaya vadesiz hesap açtırmanız gerekmektedir. Talebiniz doğrultusunda bankanız size bir ek hesap açacaktır. Acil şekilde paraya ihtiyaç duyduğunuzda asıl hesabınızda para bulunmasa bile hesabınızın limitleri dahilinde ek hesabınızdan para çekerek kullanabilirsiniz. Ayrıca yine ek hesabınızdan otomatik ödeme talimatlarını ya da diğer borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Eğer bankanın maaş müşterisi iseniz ek hesabınızdan harcadığınız para için ödeme yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Maaşınız hesabınıza yattığında bankanız otomatik olarak bu parayı kesecektir. Faiz oranları genel olarak düşük olan ek hesapta faizler günlük olarak işlemektedir. Bu nedenle az miktarda paraya gereksinim duyduğunuzda ek hesabınızdan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Ek Hesabın Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek hesap bir kredi ürünü olduğundan bu hesaba olan borcun ödenmemesi kredi notunuzun olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açacaktır. Eğer ek hesabınızın borcunuzu ödemezseniz bankanız hakkınızda yasal takip başlatabilmektedir. Fazla tutarlarda paraya ihtiyaç duymanız halinde ek hesabınızdan para çekmek yerine ihtiyaç kredisi kullanmaya yönelmeniz sizin yararınıza olacaktır.