Anasayfa / Bankalar / Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Ülkemizde uzun yıllar çalışarak emekli olmuş ve emekli maaşı almaya hak kazanmış çok fazla insan bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında emeklilik hakkını elde eden bu insanlar her ay belirli bir günde maaşlarını sorun yaşamadan çekebilmektedir. Sigorta, emekli sandığı ve bağkur üzerinden emekliye ayrılanlar artık istedikleri bankadan veya PTT şubeleri aracılığı ile maaşlarını alabilmektedirler. Emeklilere çok daha iyi hizmet verebilmek ve onlara kolaylık sağlayabilmek adına SGK bir düzenleme yapmıştır. Bu düzenleme ile birlikte emekli vatandaşlar artık emeklilik maaşlarını istedikleri herhangi bir bankadan alma hakkına sahip olmuşlardır. Bu düzenleme 2014 yılının Şubat ayında hayata geçirilmiştir. Emekli maaşı taşıma işlemi yaptırarak kendi istediği bankadan maaş almaya başlayanların sayısı ise oldukça fazladır. Sizde emekliyseniz ve emekli maaşınızı başka bir bankadan almak istiyorsanız emekli maaşı banka değişikliği uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

SGK tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte pek çok emekli vatandaş emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır diye merak etmeye başlamıştır. Emekli maaşı taşıma işlemi oldukça basit ve kolaydır. Sizde emekli maaşı banka değişikliği yapmak için SHK kurumuna giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Emekli, dul ve yetim vatandaşlar aldıkları emekli maaşını bu sayede anlaşmalı bir banka ile değiştirebilmektedirler. Dilerseniz SGK il veya merkez müdürlüklerine dilekçe yazabilir ve emekli maaşınızın başka bankaya geçirilmesini sağlayabilirsiniz. Çağımızın vazgeçilmezi olan interneti kullanarak emekli maaşı banka değişikliği yapmanız mümkün. Sizin de e-devlet şifreniz varsa www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT merkezine gitmeniz ve kimliğinizi gösterip çok cüzi bir rakam ödemeniz halinde e-devlet şifrenizi hemen alabilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği yapmak istediğinizde eğer mevcut bankanıza borcunuz bulunuyorsa emekli maaşı taşıma isteğiniz reddedilebilir. Sizde başvurmanız halinde listede yer alan bu bankalara emekli maaşınızı dilediğiniz an taşıtabilirsiniz.