Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Emekliler İçin Konut Kredisi

Emekliler İçin Konut Kredisi

Emekliler toplumumuza uzun yıllar hizmet ederek artık hizmetlerini tamamlayarak devlet güvencesine geçmiş olan bireylerdir. Sabit gelirleri olan emekli maaşları olduğu için bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından emekliler el üstünde tutulmaktadır.

Özellikle son dönemlerde devlet tarafından üzerinde çalışılmaya başlanan emekliye faizsiz konut kredisi projeleri sonuçlandığında düşük emekli maaşlarınız ile kolaylıkla kredi alabileceksiniz. Emekliler maaşlarının kıdem oranına göre çok çeşitli kredileri alabilmektedirler ancak konut kredileri çok yüksek miktarlı ve uzun vadeli kredilerdir, bu nedenle emekliler yaş nedeniyle çok uzun vadeli kredileri alamayabilirler.

Emekli Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Emekliye konut kredisi şartları göz önünde bulundurulduğunda özellikle son dönemlerde verilen kredilerin sigorta ile güvenceye alınması kredinin garantörü oluyor ve kredilerin daha kolay çıkması mümkün oluyor.

Öncelikle emekli maaşınızın dökümünün tüm bankaların veritabanlarında yer aldığını bilmelisiniz, her hangi bir bankaya başvurduğunuzda kolaylıkla tüm ödeme geçmişiniz bankalar tarafından görüntülenir ve size uygun konut kredisi ürünleri sunulur. Özellikle emeklilere faizsiz kredi veren bankalar incelendiğinde Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi devlet bankalarının ön plana çıktığını görmekteyiz.

Emekli konut kredisi çekebilir mi?

Emeklilerin maaş garantilerinin olması emeklilere konut kredisi çıkacağı garantisini vermemektedir. Özellikle krediyi alacak olan emeklilerin sicilleri çok büyük önem taşımaktadır.

Geçmişten gelen kredi kartı borçlarının bulunmaması, ödenmemiş veya devam eden birden çok kredi borçlarının bulunmaması ve buna benzer borçlar ile sicillerinin bozuk olması durumunda emekliye kredi çıkmayacaktır.

Ancak emeklilere ev kredisi ne kadar veriliyor şeklinde gelen sorulara net bir yanıt verememektedir. Bunun nedeni ise yaş ve emekli olunan mesleğin maaşınıza yaratacağı kıdem artışlarının farklılık göstereceği ve buna bağlı olarak pek çok emeklinin ödeme gücünün bir birinden farklı olmasıdır. Özellikle daha farklı gayrimenkulleri ve farklı gelirleri olan emekliler çok daha yüksek miktarlarda kredileri alabilmektedir.

Emeklilere Faizsiz Konut Kredisi

Toki tarafından yapılan son açıklamalara göre bugüne kadar hiç ev sahibi olmamış olan emeklilerin faizsiz şekilde konut kredileri alarak Toki tarafından yapılan evleri satın alma imkanı sunulacak.

Henüz düzenlenmemiş olan emekliye konut kredisi projesi için emekliler şimdiden heyecanlanmaya başladılar ve güzel haberleri bekliyorlar. Devlet tarafından yapılan açıklamalara göre çalışma hayatı boyunca özel sektöre veya devlete hizmet etmiş ancak bu süre içerisinde ev alacak kadar gelir elde edememiş olan bireylerin ev sahibi olması amaçlanıyor.

Emeklilere Konut Kredisi Şartları

Emekli maaşına bağlı olmak ve hiç bir borcu bulunmamak.

Emekli maaşının en fazla yarısı ile ödenebilecek düzeyde kredi talebinde bulunmak.

Kredinin miktarının yüksekliğine bağlı olarak bankalarda olumlu kredi notu bulunan kefillerin gösterilmesi.

Emeklilere konut kredisi verilmesi her banka için farklı prosedürleri bulunan bir kredi türüdür. Bu nedenle öncelikle devlet bankaları olmak üzere özellikle sürekli çalıştığınız bankalar ile çalışmanızda fayda vardır.