Anasayfa / Krediler / Engelli Kredisi

Engelli Kredisi

Engelli vatandaşların merak ettiği konulardan biride engellilere özel kredi imkanı tanıyan bankalar olup olmadığıdır. Tüm engelli vatandaşlar bankaların koşullarını karşılayabildiği sürece kredi kullanabilmektedirler. Gelir durumu, Findeks kredi puanı ve mevcut taşınmazların durumuna göre kredi olanağı sağlanıp sağlanmayacağı banka tarafından değerlendirilmektedir. Kredi çekmek istenildiğinde başvuru sahibinin borç durumu da belirleyici bir kriter olmaktadır. Engelli kredisi veren bankalar söz konusu olduğunda çok daha fazla kolaylık sağlaması açısından VakıfBank, Ziraat Bankası ve Halkbankası bir adım öne çıkmaktadır. Engelli kredisi almak isteyenler bu bankaların olanaklarını muhakkak incelemelidirler.

Engelli Kredisi

Engelli kredisi imkanı sağlayan bankalar içinde Yapı Kredi ve QNB Finansbank’ta yer almaktadır. Engelli vatandaşların finansal eksiklerini kredi çekerek tamamlamasına ve ekonomik olarak rahata ulaşmasına destek olan bankalar üzerinden gereksinim duyulan paranın karşılanması mümkündür. Engelli kredisi veren bankalar başvuru sahibi kişinin engellinin engellilik yüzdesine ve gelir durumuna göre vade süresi belirlemektedir. Aynı şekilde talep edilen faiz oranı da bu kriterlere göre oluşturulmaktadır. Engelli vatandaşların kredi taleplerinde bankalar en uygun vade ve faiz oranlarını sunabilmek için gayret sarf etmektedirler. Sabit bir geliri bulunan engelli vatandaşlar pek çok banka için özel müşteri konumundadır. Bunun sebebi ise gelirlerinin devletin garantisi altında olmasıdır.

Engelli Kredisi İçin İstenen Şartlar

Engelli kredisi kullanmak isteyenlerin muhakkak sabit bir geliri bulunmalıdır. En az 6 ay boyunca sigortalarının yatmış olması gerekliliği vardır. Belgelenebilir bir gelir bankanın talep ettiği koşullar arasında olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Engelli kredisi çekmek isteyen kişinin Findeks kredi notunun iyi veya çok iyi seviyede olması, maaşının üzerinde herhangi bir haciz işleminin olmaması ve engel durumunun fiziki yönden olması önem taşımaktadır. Zihinsel engeli bulunanlar ve ölüm süreci rapor ile belgelenmiş engelli vatandaşlarında kredi çekebilmeleri imkansızdır.

Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kredisi almak için başvuruda bulunacak olan kişiler telefon ya da internet bankacılığından yararlanabilirler veya banka şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Kredi isteğinin ön onaydan geçmesi durumunda kredi almak isteyen engelli kişilerin engel durumunu gösteren raporu, gelir beyanını, sigorta durumunu gösteren belgeyi, maaş bordosu ve ilaveten var ise diğer gelirlerin belgelenmesi, ikametgah adresi gibi evrakları tamamlaması gerekmektedir. Hazırlanan bu belgeler bankalar tarafından incelemeye alınacak ve kredi hakkında son karar verilecektir.

İstenen evrakları hazırlayan engelli vatandaşlar kredi taleplerine onay alıp finansal kaynak sorununa son verebilmektedirler. Kredi notu iyi durumda olan ve gelirini belgeleyen her engelli vatandaşın kredi alma olasılığı yüksektir diyebiliriz.