Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Kendine ait bir evi olsun isteyenler yeterli paraları bulunmuyorsa konut kredisi imkanından yararlanmayı tercih etmektedirler. Artık kira ödeme derdinden kurtulmak için sizde eb alma hayali kuruyorsanız konut kredisi nasıl alınır konusunu incelemenizin zamanı gelmiş demektir. Ev kredisi kullanarak kısa süre içinde kendi evinize sahip olmanız mümkün. Şimdi ev kredisi nasıl alınır konusunu detaylı olarak ele alalım. Ev kredisi alabilmeniz için konut kredisi başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Konut kredisi için gerekli evrakları tamamlayabiliyorsanız sizin de ev kredisi kullanma şansınız artacaktır. Konut kredisi için gerekli belgeleri hazırlamanızın ardından sizde ev kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Gelirin Belgelenmesi

Ev kredisi kullanabilmeniz için krediye uygun biri olmalısınız. Bankanın belirlediği koşulları yerine getirebiliyorsanız sizde konut kredisi isteğinize olumlu yanıt alabilirsiniz. Konut kredisi kullanmak isteyenlerden gelir belgesi gibi bazı evraklar istenmektedir. Ev kredisi kullanacak olan kişinin bir gelirinin olması banka için çok önemlidir. Sadece gelirinizin olması ise konut kredisi alabilmeniz için yeterli değildir. Ancak çok önemli bir kriterdir. Gelirinizi belgeleyebilmeniz ve bu belgeyi bankaya göstermeniz zorunludur. Belgeleyemediğiniz bir gelire sahipseniz bu ev kredisi başvurunuzda size herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Ev Proje halindeyse!

Almayı planladığınız evin proje halinde ya da tamamlanmış olması gibi konulara göre istenilen evraklar farklılık göstermektedir. İlgilendiğiniz evin henüz yapımına bile başlanmamış ise kat irtifakı ve inşaat ruhsatı ile bankaya başvurmalısınız.

Evin Yapımına Başlanmışsa!

Fakat evin yapımı için gerekli adım atılmış ve yapımına başlanmış ise sadece kat irtifakı istenmektedir.

Ev Tamamlanmışsa!

Sizin olmasını istediğiniz ev tamamlanmış durumda ise kat mülkiyetini bankaya sunmanız lazım gelmektedir. Kat mülkiyetini alabilmeniz için iskan izninin alınmış olması ve evin yapımının bitmiş olması yeterlidir.

Ekspertiz Raporu

Ev kredisi almak için ekspertiz raporu da gerekmektedir. Alınacak olan evin değerinin belirlenmesi lazımdır. Ekspertiz raporu sadece banka tarafından görülebilmektedir. Anlaşmaya varılan kurum ya da bilirkişi ekspertiz raporunu bankaya iletmektedir. Ev kredisi almak için başvuru yapanlara bu rapor gösterilmemektedir.

Bankadan ev kredisi nasıl alınır sorusunu sizler için yanıtladık. Bankaların isteyeceği evraklar biraz farklılık gösterebilmektedir. Kredi çekmeye karar verdiğinizde banka ile iletişime geçerek gereken tüm belgeleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.