Ev Kredisi

Kira ödemekten bıkan insanlar ev almanın yollarını aramaktadır. Her ay ödenen kiralar nedeni ile birikim yapmak ve kendi evini satın alacak parayı biriktirmek bir hayli zorlaşır. Bankalar bu durumu çözüme ulaştırmak için konut kredisi adı altında maddi kaynak sağlamaktadır. Kendi evini satın almak isteyen pek çok kişi konut kredisinden yararlanmayı tercih etmektedir. Sizde kira ödemek yerine kendi evinizin taksitlerini ödemek için konut kredisi almayı planlıyorsanız en uygun vade ve faiz oranlarını banka ile anlaşmaya gayret göstermelisiniz. Bu sayede geri ödemelerde sıkıntı yaşama ihtimalini de azaltmış olursunuz.

Konut Kredisi

En uygun konut kredisini alabilmek için bankaların vade ve faiz miktarlarını araştırarak ilk adımınızı atabilirsiniz. Birçok banka müşteri yelpazesini genişletebilmek adına konut kredisi kampanyaları düzenlemektedir. Sizde ev almak için kredi kullanmayı planlıyorsanız yapılan konut kredisi kampanyalarını muhakkak takip etmelisiniz. Bu sayede çok daha az faiz ödeyerek ev kredisi çekme şansını yakalayabilirsiniz. Ev kredisi kullanabilmeniz için bankaların sizden bir takım talepleri olacaktır. Bu talepleri karşılayamazsanız konut kredisi başvurunuz kesinlikle kabul görmeyecektir. Ancak bankanın konut kredisi başvuru şartlarını karşılayabiliyorsanız sizde ev sahibi olmak için gereken toplu parayı bankadan temin edebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev sahibi olmanın yolları arasında gösterilen konut kredisini her isteyen kullanamamaktadır. Konut kredisinden yararlanabilmeniz için bankanın onay vereceği müşteri kriterlerine sahip olmanız gerekmektedir. Kredi puanınız iyiyse ve düzenli bir geliriniz bulunuyorsa konut kredisi alma ihtimaliniz maksimum düzeydedir. Böyle bir durumdaysanız konut kredisi nasıl alınır ya da nasıl kredi alabilirim diye merak etmenize hiç gerek yok diyebiliriz. Çünkü konut başvurusu yapacağınız her banka size seve seve onay verecektir. Konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken faiz ve vade oranlarıdır. Bankalar arası karşılaştırma yaparak en uygun konut kredisi veren bankayı seçmeniz gerekmektedir. Konut kredisi alabilmeniz için gereken şartları detaylı şekilde incelemek için bu yazımıza göz atabilirsiniz: Konut Kredisi Almanın Şartları

Ne Kadar Ev Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi ne kadar alabilirim diye düşünüyorsanız bu sorunun yanıtının çok değişken olduğunu bilmelisiniz. Öncelikle konut kredisi kullanacağınız zaman konut kredisi almanın şartlarını yerine getirip getiremediğinize bakılır. Daha sonra satın almak istediğiniz ev için eskpertiz çalışması yapılır. Ekspertiz raporu konutun satış değerini ortaya koymak için gerekmektedir. Bankalar ekspertiz değerinin %70 ila 75’i kadar ev kredisi sağlamaktadır. Satın almak istediğiniz evin değerine ve sizin gelirinize göre bir hesaplama yapılır. Eğer maaşınız ev kredisi taksitlerini rahatlıkla ödemeye yetiyorsa yüksek miktarda ev kredisi kullanma ihtimaliniz çok güçlüdür. Ev satın alacağınız zaman konut kredisi kampanyalarını takip etmeyi ihmal etmeyin. Konut kredisi kampanyalarından yararlanabilirseniz çok daha düşük faiz ve uzun vade imkanı ile ev kredisi kullanma fırsatınız olabilir.