Anasayfa / Genel / Evde Bakım Maaşı Yatan İller Mart 2017

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Mart 2017

Yıllardır ülkemizde engelli bireylere bakım ücreti adı altında ailelere belli bir miktar maaş bağlanmaktadır. Bu sayede insanlar evlerinde engelli bir bireyin bakımı için ücret almakta ve böylelikle engelli kişinin de maddi olarak bir katkıda bulunması sağlanmış olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Hesaplama

Evde bakım maaşı hesaplaması haneye giren toplam para üzerinden yapılmaktadır. Haneye giren tüm paranın hanedeki kişi başına düşen kısmına aylık denilmektedir. Evde bakım maaşı bir aylık net gelirin asgari ücret tutarının 2/3′ ünden az olan engelli vatandaşların kendisine bakmakla yükümlü kişiye ödenmektedir. Evde bakım maaşları 2017’nin ilk 6 ayında 960 TL, ikinci 6 ayında ise 990 TL olarak ödenmiştir. Peki, evde bakım maaşı kimlere ödenir? Kimler alabilir?

Evde Bakım Maaşı Kimlere Ödenir?

Evde bakım maaşı üvey kişilerde dahil olmak üzere yardıma muhtaç engelli vatandaşlara bakan eşi, çocukları, çocuklarının eşleri (erkek ya da kadın), anne ve babası ve bunlarında anne ve babası, torunları ve torunlarının eşleri (erkek yada kadın), kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri (erkek yada kadın), kardeşlerinin çocukları yada kardeşlerinin çocuklarının eşleri (erkek yada kadın), eşinin anne veya babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri (erkek yada kadın), eşinin kardeşlerinin eşi (erkek yada kadın), amcaları, amcalarının eşleri, amca çocukları, amca çocukları ile amca çocuklarının eşleri (erkek yada kadın), halaları ile halalarının eşleri (erkek yada kadın), hala çocukları ile hala çocuklarının eşleri (erkek yada kadın), dayı ile dayının eşi (erkek yada kadın), dayı çocukları ve eşleri (erkek yada kadın), teyzeleri ile teyzelerinin eşleri (erkek yada kadın), teyze çocukları ve eşlerine (erkek yada kadın) verilebilmektedir. Peki, evde bakım maaşı yatan iller Mart 2017 listesinde hangi iller var?

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi

Evde bakım maaşları zamlı olarak 9 Mart 2017 tarihinde yatmaya başlanmıştır. Şuan için ilk olarak Tokat ilinde bu maaş yatmış durumdadır. Diğer illerde de yakın zamanda ödeme yapılması beklenmektedir.