Anasayfa / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı, kredili mevduat ve taksitli kredi gibi bireylerin bankalardan kullanmış oldukları kredilerin zamanında geri ödenip ödenmemesine göre belirlenen puana kredi notu denilmektedir. Kredi notu yüksek ise kişinin kredi ödemelerinde ne kadar düzenli ve başarılı olduğu anlaşılmaktadır. Kredi puanı düşük olduğunda bu kişinin geri ödeme alışkanlığının düzenli olmadığının göstergesidir. Bankalar için kredi kullanan insanların geri ödemelerini aksatmaması ise önem taşıyan bir konudur. Bu yüzden kredi puanı düşük olanlara kredi verme konusunda istekli davranmazlar. Kredi puanı yüksek olan tüketiciler ise istedikleri an ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi imkanlarından rahatlıkla yararlanabilmektedirler. Çünkü bu kişiler kredi puanlarının yüksek olması nedeniyle bankaların gözünde güvenilir bir görünüme sahiptirler. Bankacılık sisteminin geliştiği günümüzde aktif olarak kredi kartı kullananların sayısı her gün daha da artmaktadır. Kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan insanların sayısı da aynı şekilde artış içerisindedir. Tüm bu bankacılık hareketlerini takip eden Findeks, kişilerin geri ödeme alışkanlığını kredi notu ile belirlemekte ve belirlemiş olduğu puanı bankalara iletmektedir. Kredi için kendisine gelen insanların kredi puanına bakan bankalar karşılarına çıkan puana göre krediyi onaylayıp onaylamamaya karar vermektedirler.

Banka Kredi Puanı Yükseltme

Kredi puanınız istenilen seviyede değilse ihtiyaç duyduğunuzda bankalardan rahatlıkla kredi almanız imkansızdır. Kredi taleplerinizde belirleyici olan kriter Findeks kredi notudur. Kredi puanınız düşükse kredi notunuzu yükseltmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Çünkü ne zaman krediye gereksinim duyacağınızı bilemezsiniz. Şimdi kısaca banka kredi notu nasıl yükselir mercek altına alalım.

Taksitli kredi kullanmışsanız belirlenen ödeme günlerinde üstünüze düşeni yapmalı ve söz verdiğiniz gibi geri ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Zamanında yaptığınız her ödeme kredi puanınızın artmasıyla sonuçlanmaktadır. Kredi kartı kullanıcısı iseniz kart borcunuzun yalnızca asgari tutarını ödeme alışkanlığına kapılmamalısınız. Pek çok insan kredi kartlarının yalnızca asgari tutarını ödemektedir. Bu durum belirli bir süre sonra kredi puanının düşmesine neden olmaktadır. Kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanırsanız ve ödemelerinizi aksatmazsanız kredi notunuz hızlı bir yükseliş trendine girecektir. Banka kredi puanı yükseltmek isteyenlerin bu konulara dikkat etmesi gerekmektedir.