Anasayfa / Bankalar / Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage

Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage

Hiç şüphe yok ki Garanti Bankası konut kredisi denildiği zaman akla ilk gelen bankalar arasında yer almaktadır. Bunun nedeni bir diğer adı da konut kredisi olan mortgage ürünlerinin çeşitliliğidir. Bu yazımızda farklı ihtiyaç ve taleplere hitap eden Garanti konut kredisi çeşitlerinden olan Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage ürününü ele almaktayız. Öncelikle kısaca mortgage’ın ne anlama geldiğini açıklayarak başlayalım.

Mortgage Nedir?

Mortgage, konut almak isteyen ancak yeterli birikimi olmayan kişileri kira ödermişçesine aylık taksitlerle ödeme yapma imkanı sunan bir tür gayrimenkul finansman sistemidir şeklinde tanımlanabilir. Kelime anlamı olarak ise “ipotek teminatı” demektir. Mortagage ürünlerinde satın alınan konutlar üzerine teminat amacıyla ipotek tesis edilmektedir.

Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage Özellikleri

Garanti konut kredisi ürünleri arasında öne çıkanlardan biri Ara Ödemeli Mortgage’dır. Bu kredi türü özellikle belirli dönemlerde ikramiye ya da pirim alan veya ek bir geliri olan kişilere hitap etmektedir. Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage ile müşteriler kendileri belirledikleri sıklıklara ara ödemeler yapabilmekte ve bu dönemler dışında yer alan aylık taksit ödemelerini düşürebilmektedirler. Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage en fazla 240 ay vade ile ve TL cinsinden kullanılabilen bir kredi türüdür. Krediyi kullandığınız anda Garanti Bankası’nda geçerli olan sabit faizli mortgage faiz oranı uygulanmaktadır. Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgaga kredisini çekerken belirlediğiniz ödeme planı kapsamındaki ara ödemeleri yaptığınızda erken ödeme ücreti alınmamaktadır. Ancak bu ödeme planı dışına erken ödeme yaparsanız erken ödenen anapara miktarının %2’i kadar bir erken ödeme yapmanız gerekmektedir. Garanti Bankası Ara Ödemeli Mortgage sadece mesken satın almak amacıyla ve gerçek kişilerce kullanılabilen bir kredi türüdür. Bu krediyi kullanabilmeniz için satın alacağınız evin ipotek edilmesi yeterli olacaktır. Fakat gerekli görülmesi halinde banka şubelerinin kefil isteme hakkı da bulunmaktadır. Garanti Bankası konut kredisinde satın alınacak konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar konut kredisi tahsis edilmektedir.

Garanti Bankası konut kredisinin yanı sıra diğer bankaların tahsis ettiği konut kredileri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Krediler-Konut Kredisi” kategorimizi inceleyebilir ya da arama motorumuzu kullanarak istediğiniz makalelere rahatça erişebilirsiniz.