Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Garanti Bankası’ndan Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Garanti Bankası’ndan Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi evine sahip olma hayaliyle yaşayan pek çok insan bulunuyor. Sürekli olarak para biriktiren ve kiradan kurtulup kendi yaşam alanında hayatını devam ettirmek için uğraşan bu insanların yardımına ise bankaların konut kredisi imkanları koşuyor diyebiliriz. Konut kredisi adı altında yeterli birikime sahip olmayanlara destek sunan pek çok banka bulunmaktadır. Kira öder gibi konut kredisi taksiti ödeyerek günümüzde ev sahibi olanların sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Sizde kira ödemekten bıktıysanız ve ev kredisi kullanıp da bir an önce kendi evinizi almak ve kira yerine konut kredisi ödeyip kendi evinizin ödemeleri gerçekleştirmek istiyorsanız Garanti Bankası konut kredisi gibi olanakları muhakkak incelemelisiniz. Garanti Bankası ev kredisi konusunda öne çıkan saygın bankalardan bir tanesidir. Pek çok kişi Garanti Bankası konut kredisi kullanarak kendi evine sahip olmayı başarmıştır. Sizde ev kredisi kullanmak istiyorsanız Garanti Bankası’nın sunmuş olduğu konut kredisi olanağını muhakkak mercek altına almalı ve detaylı bir şekilde incelemelisiniz. En çok merak edilen konulardan birisi ise Garanti Bankası konut kredisi nasıl alınır konusudur. Garanti Bankası’ndan konut kredisi alınabilmesi için öncelikle bankanın belirlemiş olduğu koşulları kişinin yerine getirmesi gerekmektedir. Belirlenen kriterler kredi talep eden biri tarafından karşılandığında bankanın istenilen parayı vermemesi için herhangi bir neden ortada kalmamaktadır. Şimdi dilerseniz Garanti Bankası’nın konut kredisi talebiyle gelenlerden istediği bazı kriterleri mercek altına alalım.

Kredi Puanı

Kredi puanı belirleyici kriterlerden bir tanesidir. Bankaya gidildiğinde bankanın ilk baktığı konular arasında kredi notu da yer almaktadır. Kredi skoru kişilerin geri ödeme alışkanlığının belirlenmesi adına Findeks tarafından oluşturulmaktadır. Findeks 9 banka tarafından kurulmuştur ve vermiş olduğu kredi puanı herkes tarafından kabul edilmektedir. Findeks kredi notu düşük olduğunda finansal kuruluşlarla bankalardan kredi çekmek bir hayli zorlaşmaktadır. Kredi puanını oluşturan pek çok etken bulunmaktadır. Tüm etkenler Findeks tarafından masaya yatırılmakta ve kişinin kullanmış olduğu kredi ve kredi kartları gibi konular baz alınarak bireyin borçlarına ne kadar sadık olduğu incelenmektedir. Kredi puanı yüksek olduğunda bu durum kişinin geri ödemelerini zamanında gerçekleştirildiğinin bir göstergesidir. Bu sebeple bankalar kredi puanı yüksek olan kişileri özel faiz oranları uygularken kredi notu düşük kişilere kredi verme konusunda çekimser kalmaktadır. Garanti Bankası konut kredisi başvurusunda bulunduğunuzda sizin kredi puanınız da Garanti Bankası yetkilileri tarafından muhakkak incelenecektir. Kredi notunuz iyi veya çok iyi seviyede ise sizde bu önemli kriteri kolaylıkla aşabilirsiniz

Gelir Durumu

Garanti Bankası ev kredisi kullanacak olanların gelir durumu kullanılacak olan kredi miktarını belirleyen önemli bir unsurdur. Düzenli bir geliri olmayanların bankalardan kredi çekmesi bir hayli zordur. Ancak düzenli bir geliriniz yada gelirleriniz varsa ve bu gelir veya gelirleri yasal olarak belgeleyebiliyorsanız Garanti Bankası’ndan konut kredisi almanız çok daha kolay bir hale gelecektir.

Reşit Olmak

Garanti Bankası ev kredisi kullanacak olanların 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmayan kişiler bankaların kredi ürünlerinden faydalanamamaktadır. Sizde Garanti Bankası’ndan konut kredisi almayı planlıyorsanız yaşınızın 18’den büyük olması zorunludur. Aksi halde kredi başvurusu kesinlikle banka tarafından onaylanmayacaktır.

Garanti Bankası Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’na ev kredisi için başvuru yapmak isteyenlerin gerekli evrakları hazırlaması gerekmektedir. Garanti Bankası şubesine giderek başvuru işlemini tamamlamak ve kredi talebini bankaya iletmek mümkündür. Bankaya gitmeden başvuru yapmak isteyenler ise internet bankacılığından yararlanabilirler< İnternet bankacılığı üzerinden Garanti Bankası ev kredisi hakkında bilgi alınabilir ve istenirse başvuru yine internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Başka bir yöntem ise Garanti Bankası’nın telefon bankacılığı hizmetinden yararlanmaktır. Sizde dilerseniz Garanti Bankası telefon bankacılığı uygulamasını kullanabilir ve konut kredisi başvurunuzu iletebilirsiniz.

Başvuru Süreci

Konut kredisi için başvuru yapılmasının ardından 1 ile 3 gün içerisinde başvurular sonuçlandırılmaktadır. Başvuru esnasında bankaya ilettiğiniz telefon numaranıza bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Kısa mesaj halinde gelen bu bilgilendirme mesajında başvurunuzun kabul edilip edilmediği hakkında bilgi sunulmaktadır. Garanti Bankası konut kredisi başvurusu yaptığınızda maksimum 3 gün içerisinde size dönüş yapılacaktır.