Anasayfa / Krediler / Hayvancılık İçin Kredi Nasıl Alınır?

Hayvancılık İçin Kredi Nasıl Alınır?

Hayvancılık işi ile uğraşmak çok büyük emek, zahmet ve finansal kaynak gerektirmektedir. Oldukça zorlu sektörlerden birisi olan hayvancılık işi herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bilgi birikimi be deneyim isteyen özel bir iş alanıdır. Hayvancılık ile uğraşanlar bu sektörün ne denli zor olduğunu iyi bilmektedirler. Hayvancılık işine girmeyi düşünen yatırımcılar ise kendilerini bekleyen zorlukları iyice araştırmalı ve kesin yapabileceklerine ikna olmaları halinde bu iş alanına girmelidirler. Mevcut işlerini büyütüp hem kazanç oranları arttırmak hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen iş sahipleri için hayvancılık kredisi adı altında maddi kaynak tein edilmektedir. Pek çok banka hayvancılık için kredi sağlamakta ve sektörün gelişmesinde rol oynamaktadır.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık işi ile uğraşan kişilerin kredi taleplerinin onaylanabilmesi için bazı evrakları tamamlaması lazımdır. İstenilen bu evrakları bir araya getirip tamamlayamayan kişilerin hayvancılık için kredi kullanma şansı kalmamaktadır. Kredi talebinde bulunmayı planlayanların başvuru yapacakları bankanın istediği belgeleri hazırlamaları halinde gereksinim duydukları krediyi alabilmektedirler. Bankaların sunduğu hayvancılık kredileri ile alakalı çok kapsamlı bilgiler edinmek isteyenler Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızı muhakkak incelemeliler. Kredi talebinin inceleme aşamasında kişinin banka kredi notu belirleyici maddelerden bir tanesidir. Kredi puanı iyi ya da çok iyi kategorisinde ye alan biri çok daha kolay şekilde hayvancılık kredisi kullanabilirken, kredi skoru düşük olan birinin arzu ettiği krediyi alması bir hayli güçtür. Hayvancılık ile alakalı evraklarınızı tamamlayabilmeniz halinde sizde hayvancılık için gereken makine ve aletleri yine hayvancılık kredisi kullanıp temin etme fırsatını yakalayabilir, işinizi çok daha iyi seviyelere taşıyacak alt yapıyı oluşturabilirsiniz.

Hayvancılık işini ilk kez yapacak olan kişilerden genel olarak talep edilen belgeler şu şekildedir.

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah belgesi
  • Çalışma durumuna göre kazancını gösteren belge
  • Taşınmaz ipotek değeri bulunan mallar
  • İki tane kefil

Hayvancılık işinde olanların ise hayvancılık kredisi alması çok daha kolaydır. Hayvancılık sisteminde kaydı bulunan ve ÇKS belgesine sahip olan kişiler bakmakta oldukları hayvanların küpe numaraları üzerinden kredi çekebilmektedirler. Yine 2 kefil istenmekte ve kişinin kredi notu da belirleyici faktörler içinde bulunmaktadır.