Anasayfa / Krediler / Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Var olan işletmenize yatırım yaparak işinizi büyütmek ya da yeni bir işletme kurmak amacıyla nakit ihtiyacınız varsa sizde hibe krediden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Peki hibe kredi nedir ve hibe kredi nasıl alınır? Yazımızın devamında bu soruların cevabını ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Hibe Kredi Nedir?

Hibe krediyi sözlük anlamı olarak ele alacak olursak herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mal, mülk, para ve benzeri gibi hiçbir karşılığı olmadan kişilere verilen kredidir diyebiliriz. Devletimiz ülkemizde pek çok sektör için vatandaşlara hibe kredi alma olanağı sunmaktadır. Peki hibe kredi kimlere verilir? Şimdi bu soruyu yanıtlayalım.

Hibe Kredi Kimlere Verilir?

Hibe kredi yeni iş kurmak isteyen veya var olan işini geliştirmeyi arzu edenlere tahsis edilen bir kredi türüdür. İş kurmayı ya da işini geliştirmeye hayal eden ancak bunun için maddi durumu elverişli olmayan kişilerin hayallerini gerçekleştirmek amacıyla devlet tarafından her yıl büyük rakamlarla hibe kredisi verilmektedir. Hibe kredi sayesinde sizde uzun süredir hayalini kurduğunuz projeyi hayata geçirmeyi başarabilirsiniz.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredi nasıl alınır sorusunun cevabını bir proje hazırlamanız ve gereken evrakları temin ederek şeklinde verebiliriz. Hibe kredisi başvurusu yaptığınız zaman değişen tutarlarda hibe kredi alma şansınız doğacaktır. Hibe krediyi alabilmeniz halinde hem işinizi geliştirerek yaşam kalitenizi yükseltebilir hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. KOBİ’ler hibe kredisinin ardından faizsiz kredi de kullanabilmektedirler. Bu faizsiz kredilerin geri ödeme süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sayede kişilerin ödemelerini uzun dönemde rahat bir şekilde ödemeyebilmeleri amaçlanmıştır.

Hibe Kredi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Hibe kredi için gereken evraklar başvuracağınız kuruma göre değişiklik gösterecektir. Eğer yeni bir iş kuracaksanız girişimcilik sertifikanız olmalıdır. Bu sertifikayı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılarak hiçbir bedel ödemeden temin edebilirsiniz. Bunun için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Eğitimler belediyeler, İŞ-KUR ve halk eğitim merkezleri tarafından belli aralıklarla düzenlenmektedir. Ayrıca başvuru formu ve KOBİ beyannamesi bilgi dokümanına ihtiyacınız olacaktır. Hayvancılık alanında hibe kredisi başvurusu yapacaksanız ÇKS belgeniz olmalıdır.