Anasayfa / Genel / Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsa üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin kullanmakta olduğu yöntemlerden biride hisse senedi almak ve bu hisse senedini tekrar satmaktır. Bu sayede borsa içerisinde kazanç sağlanmakta ve düşük miktara alınan hisse senedi, bulunduğu değerden daha yüksek bir miktar karşılığı elden çıkarılarak satıcısına para kazandırmaktadır. Bu işlemleri güvenli şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Türkiye’de yasal olarak hisse senedi alıp satma işlemi yapılabilmektedir. Gün içerisinde hisse senedi alıp hisse senedi satmanın hiçbir şekilde illegal bir işlem olmamaktadır. Hisse senedi almak için sermaye şirketine ortak olmanız gereklidir. Çünkü hisse senetleri sermaye şirketleri ortaklarına verilen kıymetli evraklardır.

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Bir hisse senedinin satılması için öncelikle hisse senedinin borsaya kote olması gerekmektedir. Borsaya kote olmayan hisse senetleri satılamamaktadır. Hisse senedi satmak için ilk olarak hisse senedinizi borsaya kote etmelisiniz. Borsaya kote etmek istediğiniz hisse senediniz için iki işlem bulunmaktadır. Bu işlemler tam kotasyon işlemi ve kısmi kotasyon işlemi olarak geçmektedir. Bu işlemleri tamamlamanızla birlikte hisse senedinizi borsaya kote etmiş olursunuz. Hisse senedi almak isteyen kişiler borsaya kote olmuş hisse senetlerini satın alabilmektedirler.

Hisse Senedi Kimlere Verilir?

Hisse senetleri sermaye şirketlerinin ortaklarına verilen değerli evrakladır. Hisse senetlerinin verilmesindeki amaç ise ortakların şirket üzerinde bulunan paylarını göstermektir. Tüm ortakların şirket üzerindeki payları ve ortaklık hakları hisse senetleri sayesinde rahatlıkla görülebilmektedir.

Sizler için hisse senedi nasıl alınır ve hisse senedi nasıl satılır konularını ele aldık. Hisse senedi alıp satmayı planlayanları Bu yazımız sayesinde az da olsa fikir edinebilirler. Borsa terimlerini ve nasıl işlem gerçekleştirildiğini öğrendiğinizde sizde rahatlıkla hisse senedi alıp satabilir ve birikimlerinizi daha değerli hale getirmek için çaba sarfedebilirsiniz. Hisse senedi alıp satarak çok ciddi kazançlar elde eden insanlar olduğu bilinmektedir. Sizde doğru analizler yapabilirseniz tasarruflarınızın katlanmasını sağlayabilirsiniz.