Anasayfa / Krediler / İhtiyaç Kredisi / İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Gerekli Belgeler

Kısa vadeli ve düşük faizli olan ihtiyaç kredileri nakit ihtiyacı bulunanların çok fazla rağbet gösterdiği bir kredi türüdür. Maddi zorlukları aşmak için ihtiyaç kredisi olanağından yararlanan insan sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Sizde parasal açıdan zor bir dönemden geçiyorsanız veya satın almayı düşündüğünüz herhangi bir ürün için nakit paraya ihtiyaç duyuyorsanız ihtiyaç kredisi imkanından faydalanmayı seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için bankaların belirlemiş olduğu ihtiyaç kredisi şartlarını karşılayabilmeniz gerekmektedir. Aksi halde ihtiyaç kredisi başvurunuz bankalar tarafından kesinlikle kabul görmeyecektir.

İhtiyaç Kredisi Alabilmeniz İçin Gerekli Şartlar

Kanunen 18 yaşını doldurmuş olmak zorunludur.

SGK kaydınızın ya da vergi levhanızın bulunması gerekmektedir.

Kredi notunuzun yüksek olması önemli bir kriterdir. Kredi notu düşük olanların bankalardan ihtiyaç kredisi dahil olmak üzere herhangi bir kredi çeşidini alması zordur.

İpotek söz konusu olmadığı sürece ihtiyaç kredisi kullanımlarında eş rızası istenmemektedir. Kefil göstermeniz gerekiyorsa kefilden eş rızası istenmesi yasal olarak zorunludur.

Tapuda ipotek bulunuyorsa ipotekli ihtiyaç kredilerinde bankada ve tapuda eş rızası gerekmektedir.

İster ipotekli olsun ister ipoteksiz olsun en çok 48 ay vadeyle ihtiyaç kredisi kullanılabilmektedir.

İhtiyaç kredileri kullanımlarında hane halkının geliri baz alınmamaktadır. Yalnızca kredi çekmek isteyen kişinin geliri banka tarafından kabul edilmektedir. Banka ihtiyaç kredisi için sizde kefil istiyorsa aile mensuplarınızı kefil olarak göstermeniz mümkündür.

Resmi evrak ile gelirinizi bankaya beyan edemezseniz ihtiyaç kredisi talebiniz reddedilecektir. Gelirinizi mutlaka resmi olarak bankaya sunmalısınız.

Aylık gelirin en çok %50’lik kısmı kadar taksit ödenmesine izin verilmektedir.

İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

İhtiyaç kredisi başvurusu yapanlardan bankalar bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgeler genel olarak şu şekildedir.

Nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi,

İhtiyaç kredisi başvurusu yapan kişiye ait ikametgah belgesi ya da son 3 aya ait bir fatura,

Gelir belgesi: Eğer özel sektör çalışanıysanız ya da memursanız maaş bordrosunu veya şirket imza sirküleri hazırlamanız gerekmektedir. Şirket ortağı ve serbest meslek sahipleri ise bilanço ile gelir tablosunu, güncel vergi levhasını, Ticaret Sicil Gazetesi/Oda Kayıt Belgesi sunmalıdır. Emeklilerin ise emekli maaşı hesap cüzdanını göstermesi yeterlidir. Çiftçilikle uğraşıyorsanız arazi tapu fotokopileri, müstahsil makbuzları ve çiftçilik belgesini hazırlamanız gerekmektedir. Gayrimenkul kira geliri bulunanlarınsa ilgili kira kontratları, tapu belgesi ve kira bankadan hesaba yatıyorsa ödemeleri kanıtlayan banka hareketlerini gösterebilirsiniz.