Anasayfa / Krediler / İhtiyaç Kredisi / İpotekli İhtiyaç Kredisi Almak

İpotekli İhtiyaç Kredisi Almak

Yüksek oranda kredi çekilmek istenildiğinde bankalar demirbaş değerler ve ipotekli gayrimenkuller talep etmektedir. Kredi almak isteyen kişi geri ödemeler için sabit bir gelir beyan edemediğinde bankalar kredinin geri ödemelerini garanti altına alabilmek için gayrimenkul ipoteği istemektedir. Ancak sabit bir geliriniz olsa dahi bazen istediğiniz kredi için bankalardan onay alınamayabilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise mevcut sabit gelirin alınacak olan kredinin aylık geri ödemeleri için yeterli düzeyde bulunmamasıdır. Böyle zamanlarda kredinin onayı için gayrimenkulü teminat olarak göstermek yeterli olabilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi çekerek sizde gereksinim duyduğunuz finansal kaynağı bankalardan temin edebilirsiniz. Ancak kredi notu gibi konuların da kredi taleplerinde önemli rol oynadığını unutmamak gerekmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi nasıl alınır öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotekli ihtiyaç kredisi alınabilmesi için ilk olarak ipotek edilecek olan gayrimenkulün eksper tarafından incelenmesi gerekmektedir. İnceleme sonucunda eksper tarafından gayrimenkulün talep edilen krediyi karşılayıp karşılamadığı sonuca bağlanmaktadır. Bu işlemin sonrasında gayrimenkul için belirlenen değer üzerinden kredi karşılığı rehin uygulaması yapılır. Alınan ipotekli ihtiyaç kredisinin ödemeleri belirlenen zaman diliminde gerçekleştirilmediğinde gayrimenkul ya da demirbaşlar satışa çıkarılarak kredinin ödemesi tahsil edilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin hazırlaması gereken belgeler ise şu şekildedir.

  • Nüfus cüzdanı,
  • Gelir belgesi,
  • İpotek olarak gösterilecek gayrimenkulün tapusu.

Banka gerekli görmesi halinde başka evraklar da talep edebilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar aracılığıyla sizde ihtiyacınız olan parayı temin edebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında ipotekli ihtiyaç kredileri çoğu zaman düğün ve benzeri gibi acil ihtiyaçlar için tercih edilmektedir. Yine de bir gayrimenkulünüzü riske etmeden önce iyice düşünmeli ve geri ödemelerinizi vaktinde yapacağınıza kanaat ettikten sonra bu kredi için bankaya başvurmalısınız. Kredi puanınız yetersiz seviyede ise başvurularınız bankalar tarafından kabul görmeyebilir. Kredi notunuzun daha fazla olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız başvurudan önce kredi skorunuzun ne düzeyde olduğunu öğrenmek için gerekli sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kredi Notu Öğrenme başlıklı yazımızda gerekli bilgileri bulmanız ve hızlı bir şekilde kredi puanınızı öğrenmeniz mümkün.