Anasayfa / Krediler / İhtiyaç Kredisi / İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar yüksek miktarlı krediler için ipotekli gayrimenkul ve demirbaş değerler istemektedir. Genellikle bankalardan talep edeceğimiz kredilerin geri ödemeleri için bankaya sabit bir gelir beyan edemeyecek olursak, bankalar bizden kredinin geri ödenmeme durumunda borcun tahsil edilmesi için bu gayrimenkulleri ipotek istemektedir.

Bazı durumlarda çekmek istediğiniz kredi miktarları sabit geliriniz olsa bile çıkmayabilir. Bunun nedeni sabit gelirinizin kredinin geri ödemesi için yeterli olmamasıdır. Bu gibi durumlarda da ipotekli ihtiyaç kredisi verilebilmektedir.

Buna ek olarak ipotekli ihtiyaç kredileri pek çok banka için garanti niteliği taşıyacağı için kredi notu düşük olan bireylerin de bu tür kredileri almaları mümkün olacaktır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır

İpotek göstererek ihtiyaç kredisi almak için öncelikle ipoteğe konu olacak olan gayrimenkul eksper aracılığı ile incelenir ve çekilecek olan krediyi karşılayıp karşılamadığı incelenir. Bunun ardından bir bedel belirlenen gayrimenkul ipotek işlemleri ile krediye karşılık bankaya rehin edilir. İpotekli ihtiyaç kredisi vadeleri zamanında ödenmediği taktirde konuya dahil olan gayrimenkul veya demirbaşlar satılarak kredi geri ödemesi banka tarafından tahsil edilebilir.

Bu sayede ipotekli ihtiyaç kredisi almak için nüfus cüzdanınız, ipoteğe konu olacak malın tapusu veya belgesi ve sizin gelir belgeniz ile dilediğiniz bankaya başvuruda bulunarak ipotekli ihtiyaç kredisi koşulları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar incelendiğinde genellikle tüm bankaların çok önemli bir engel olmadığı sürece ipotek karşılığı mal gösterildiğinde kolaylıkla kredi verebildiği görülmektedir.

İpotekli ihtiyaç kredileri genellikle çok acil ihtiyaçlar için kullanılmakla birlikte düğün gibi gereklilikler için de kullanılmaktadır ancak bir gayrimenkulü riske atmadan önce karşılığında alacağınız kredinin buna değer bir getirisi olacağından emin olmanız gerekmektedir.

Not: İpotekli kredi almak için bankalara başvuruda bulunduğunuzda alacağınız her olumsuz sonuç kredi notunuzu düşüreceği için tek bir banka ile detayı bir görüşme yaptıktan sonra özellikle sürekli çalıştığınız bankadan kredi başvurusu gerçekleştirmek çok daha etkili ve kesin sonuç olacaktır.

Buna ek olarak çekilecek kredilerin geri ödemelerinizi bankadan daha çok kendiniz titizlikle belirlemelisiniz. İpotekli ihtiyaç kredileri için belirlenen aylık geri ödemeler zamanında ödenmeyecek olursa krediye konu olan ipotekli gayrimenkullerinizin değerinin altına satılabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle gelirinizi göz önünde bulundurarak buna en uygun geri ödemelere sahip olan kredilerin seçilmesi en doğrusu olacaktır.