Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / İslami Mortgage

İslami Mortgage

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan’ın geçtiğimiz günlerde İslam Kalkınma Bankası’nın Özel Sektör Kurumu (ICD) ile Türkiye’de “İslami mortgage” geliştirme üzerinde çalışmalarının olduğunu ve ICD ile çerçeve anlaşması imzaladıklarını söylemesi özellikle faizsiz ev kredisi kullanmak isteyenlerin dikkatini bu konuya çekmiş durumda. Gazetecilerle bir araya gelen TVF Yönetim Kurulu Mehmet Bostan şu anda ev sahibi olmayı kolaylaştıracak mortgage sistemi kapsamında Türkiye’de uygulanabilecek finansal modelleri belirlediklerini ve insanları ev sahibi yapacak, yaygın şekilde kredi verecek bir kuruluşun kurulmasının heyecan verici olduğunu dile getirdi. Bostan, henüz sermaye ve ortaklık oranlarının netleşmediğini, katılım mortgage şirketinin kuruluş çalışmalarını 3 ay içinde tamamlamayı düşündüklerini ve hedeflerinin ise en geç 9 ay ile 1 yıl içerisinde faaliyete geçmek olduğunu da belirtti.

Bostan, dünyada bu tür yapıların geçmişinin 60 yıl öncesine dayandığını, emtia geliri elde eden ve cari fazla veren ülkelerin özellikle emtia fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmak için bu yapıları kurguladığını da ifade etti. Dünya genelinde 40-50 ülkede 80’in üstünde varlık fonu bulunduğunu ve bu fonların son 10 yılda artan bir ilgi ve destek gördüğünü söyleyen Mehmet Bostan, Türkiye’de İslami mortgage geliştirme üzerinde çalışmalarının bulunduğunu anlattı.

Eğer sizde faizsiz konut kredisi çekmek isteyen bireyler arasında yer alıyorsanız sitemizi takip ederek İslami mortgage ile ilgili en son gelişmeleri öğrenebilir ve bu doğrultuda harekete geçebilirsiniz.

Finansal konulardaki en güncel haberleri en kısa sürede duymak, bankaların vermiş olduğu her türlü hizmet ve ürün hakkında detaylı bilgiler almak ve finansal konularda merak ettiğiniz sorulara cevaplar bulmak istiyorsanız sitemiz sizin için son derece yararlı bir kaynak olarak görev yapacaktır. Sitemizde bulunan kategori başlıklarını inceleyerek istediğiniz konulardaki makalelere ulaşabilir veya arama motorunu kullanarak istediğiniz yazılara çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.