Anasayfa / Krediler / Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi çekmeyi düşünüyorsanız ancak daha önce bankalar ve finansal kuruluşlarla olan ilişkilerinizde ödeme sorunu yaşadıysanız sizde kara listeye girip girmediğinizi düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Kara listeye girmiş olmak kredi çekmek istiyorum diyen pek çok kişinin sıkıntı çekmesine sebep olan bir durumdur. Peki kara liste nedir? İşte cevabı:

Kara Liste Nedir?

Finansal sektördeki yasal takip durumu kara liste olarak adlandırılmaktadır. Bankalardan çekilen kredilerin ve kredi kartı borçlarının belirlenen süreler içinde ödenmemesi yasal takip işleminin uygulanmasına yol açmaktadır. Bu tür bir yasal takibe maruz kalan kişilerin kredi notları düşürülmektedir. Bu durum halk arasında kara listeye girmek olarak tanımlanmaktadır. Aslında belirlenen süreler içinde dahi olmasa da kredi ve kredi kartı borçlarını geç olarak ödeyen kişiler ile bu borçları ödemeyerek yasal takibe alınanlar bankalar ve finansal kurumların gözünde farklı değerlere sahiptir.

Kimler Kara Listeye Girer?

“Tüketici Kredi Sözleşmeleri Yönetmeliği”nin 18. Maddesi tüketicilerin kedi borçlarını geç ödemeleri halinde kredi veren kurumların izleyebileceği yolu hüküm altına almıştır. Bu maddeye göre bir kişi hakkında yasal takip başlatılabilmesi için birbirini izleyen 2 taksitin ödenmemiş olması gerekmektedir. Bu 2 taksitten sonra ise kişiye en az 30 gün süre verilerek tebliğ yapılmalıdır. Kısacası toplam 90 gün ödeme yapılmadığı takdirde yasal takip başlatılmakta yani kişi kara listeye alınmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi çekmek istiyorum diyen çok sayıda insanın karşısına kara liste çıkmaktadır. Eğer sizde bu durumda iseniz kara listeden nasıl çıkılır sorusuna cevap arıyor olmalısınız. Bu sorunun cevabı ise şu şekilde olacaktır:

Kişinin kara listeden çıkabilmesi için bütün borçlarını ödemesi şarttır. Borçlarını ödemediği takdirde hiçbir finansal kurumdan kredi çekmesi ihtimali bulunmamaktadır. Ancak yasal takibe düşüldükten sonra kredi notu çok düşük bir seviyeye geleceğinden kredi kartı gibi finansal ürünler kullanarak kredi notunun tekrar yükseltilmesine çalışılmalıdır. Zaten kara listede yer alındığı için kredi kartı almak zor olabilir ancak maaş alınan bankadan ya da bloke teminatlı bir hesap açtırarak düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Bu kartın ödemelerini düzenli olarak yapmanız kredi notunuzun yükselmesine katkıda bulunacaktır. Kara listeden nasıl çıkılır sorusunun bir diğer cevabı da otomatik ödeme talimatı vermektir.