Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Ev sahibi olmanın yolları arasında yer alan ve ev almak isteyenlerin başvurduğu konut kredisi hakkında merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Özellikle kimler konut kredisi kullanabilir sorusu ön plana çıkmaktadır. Kredi çekmek istiyorum diyenlerin ilk araştırdığı konular arasında kimler kredi çekebilir konusu yer alır. Sizde konut kredisi kimler alabilir öğrenmek ve bu konu hakkında kapsamlı bilgiler edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz

Konut Kredisi Kimler Alabilir?

Ev kredisi almanın bazı şartları bulunmaktadır. Bu koşullara uygun olan herkes konut kredisi alabilmektedir. Şimdi kısaca ev kredisi için gereken belge ve şartları inceleyelim.

TC Vatandaşı Olmak

Hayalini kurduğunuz ev için kredisi kullanmayı planlıyorsanız TC vatandaşı olmanız gerekmektedir. TC vatandaşı olan herkes ev kredisi için bankaya başvuru hakkına sahiptir.

Konut Kredisi İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Ev satın alabilmek için kredi çekmek istiyorum diyorsanız yaşınızın 18’i doldurmuş olması gerekmektedir. Konut kredisi kullanabilmek için üst yaş sınırı da bulunmaktadır. Genellikle 65 yaşın üzerine ve emekli olmuş kişilere ev kredisi verilmemektedir. Konut kredisi çekmek isteyenlerin 18 ila 65 yaş arasında olması aranan koşullardandır.

Aylık Gelirin Belgelenmesi

Ev kredisi başvurunuzu yaparken aylık gelirinizi belgelemelisiniz. Çalışan kişiyseniz maaş bordronuzla ve SGK dökümünüzle almış olduğunuz ücreti belgelendirebilirsiniz. Esnaflık yapıyorsanız yine bankanın sizden talep ettiği evrakları hazırlayabilir ve aylık gelirinizi sunarak konut kredisi kullanmak için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Kredi Notu

Kredi notu ev kredisi alınmak istendiğinde en belirleyici kriterlerden bir tanesidir. Kredi notunun yüksek seviyelerde olması konut kredisi başvurusunun çok daha kolay şekilde kabul edilmesini sağlayacaktır. Ancak kredi notunuz kötü ise veya kara listeye girmişseniz banka ev kredisi başvurunuzu onaylamayabilir. Bu yüzden kredi notunuza her zaman çok dikkat etmeli ve kredi notunuzun düşmesine neden olabilecek konulara karşı titiz davranmalısınız. Bu sayede ev sahibi olmanın yolları içinde bulunan konut kredisi gibi kredileri alma olasılığınız hep çok daha fazla olacaktır.

Kimler Kredi Çekebilir?

Aylık gelirini belgeleyen, kredi notu negatif yönde seyretmeyen, TC vatandaşı olan ve belirlenen yaş aralığında bulunan herkes ev kredisi çekme şansına sahiptir. Bankaların talep ettiği koşullara uygun olmanız halinde konut kredisi alma konusunda her hangi bir sıkıntı yaşama olasılığınız oldukça düşük bir olasılıktır.

Kredi Çekmek İstiyorum

Kira ödemek yerine satın aldığı evin parasını ödemek isteyenlerin büyük bölümü kredi çekmek istiyorum cümlesini telaffuz etmektedir. Kira öder gibi ev kredisi ödemek size de daha cazip geliyorsa konut kredisi alabilmek için neler gerekiyor öğrenmeli ve gereken koşulları oluşturmak için adımınızı atmalısınız.