Anasayfa / Krediler / KOBİ Kredisi Kimlere Verilir?

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir?

Devlet destekli kamu bankalarınca ya da KOSGEB tarafından KOBİ kredisi imkanı sağlanmaktadır. KOBİ kredisi almanın şartlarını merak ediyorsanız ve nasıl başvurulur öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Kimler KOBİ Kredisi Alabilir?

İşletme sahibi iseniz ve işletmenizin gereksinimlerini karşılamak adına KOBİ kredisi kullanmayı planlıyorsanız öncelikle işletmenizin KOBİ statüsünde faaliyet göstermesi gerektiğini bilmelisiniz. Devlet destekli kredi kullanabilmeniz için KOBİ statüsünde bulunmanız zorunludur. Çok fazla olmasa da belirli zaman dilimlerinde KOBİ statüsünde değişiklikler olabilmektedir. Devlet destekli kredi kullanabilmeniz için en az 250 tane çalışanınızın bulunması gerekmektedir. 250 çalışanınızın da kayıt altında olması zorunludur. Ayrıca yıllık bilançonuzun durumu da çok önemli bir kriterdir. Yıllık bilançonuzun 40 milyon Türk Lirasını geçmesi gereklidir. Önem taşıyan bu iki kriteri yerine getirebiliyorsanız işletmeniz zaten KOBİ statüsünde bulunmaktadır. KOBİ statüsünde yer almakta olan bütün işletmeler KOSGEB ve devlet destekli kamu bankalarından KOBİ kredisi talep edebilmektedirler. KOBİ statüsünde yerini alan işletmeler için KOSGEB tarafından KOBİ destek programları oluşturulmuştur. KOSGEB’in oluşturduğu KOBİ destek programları içinde tanıtımdan laboratuvara, iş gezilerinden nitelikli elemanları ve reklamdan bankaların KOBİ’ler için sağladığı kredilere kadar çok sayıda destek yer almaktadır. Sizde KOBİ statüsünde faaliyet gösteren bir işletme sahibiyseniz ve bu desteklerden istifade etmeyi arzuluyorsanız meslek odasına kayıtlı olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. İstenilen bu koşulu da yerine getiren işletmeler gereksinim duydukları hallerde KOSGEB desteklerine başvurabilmektedirler. KOSGEB birimlerine başvuru yapabilmeniz için KOSGEB desteğini belirlemeli ve seçiminizin ardından sisteme kayıt olarak ilgili beyannameleri doldurmanız gerekmektedir.

Sizler için KOBİ kredisi kimlere verilir konusunu detaylı şekilde inceledik. Sizde KOBİ statüsünde bulunan bir işletmenin başında iseniz istenilen kriterleri tamamlayarak ihtiyacınız olan finansal kaynağı devlet destekli kamu bankalarından ve KOSGEB’den temin edebilirsiniz.