Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi Almanın Şartları

Konut Kredisi Almanın Şartları

Ev sahibi olmak isteyenlere pek çok banka çeşitli alternatifler sunmaktadır. Konut kredisi gibi imkanları değerlendirerek hayal ettiği evi satın alanların sayısı ise oldukça fazladır. Sizde konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünüyorsanız öncelikle konut kredisi almanın şartlarını bilmelisiniz. Bankalar konut kredisi için başvuranları değerlendirmekte ve ev kredisi talebini bu değerlendirmenin sonucunda yanıtlamaktadırlar. Konut kredisi başvurunuzun olumsuz şekilde cevaplanmasını istemiyorsanız sizde öncelikle konut kredisi alabilmek için hangi özelliklerin gerektiğini öğrenmelisiniz.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Konut kredisi çekmek isteyenlerin ilk olarak kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu konusunda tek yetkili Findeks’tir. Bankalarla ve finansal kurumlarla olan geçmişiniz Findeks tarafından değerlendirilmekte ve kredi notunuz meydana getirilmektedir. Kredi notunuz düşükse başvurduğunuz bankaların size ev kredisi verme ihtimali yok denecek kadar azdır. Kredi puanınız riskli seviyede ise bir ihtimal bankalardan ev kredisi alabilirsiniz. Ancak kredi notunuz iyi veya çok iyi olarak geçiyorsa bankalar konut kredisi başvurunuzu büyük ihtimalle memnuniyetle kabul edeceklerdir. Ev kredisi almak isteyenlerin mesleği ve geliri de bankalar için önem teşkil etmektedir. Güzel bir mesleğiniz varsa ve yüksek gelire sahipseniz ev kredisi kullanma şansınız bir o kadar artacaktır. Üzerinizde taşınmaz mallar da bulunuyorsa çok rahat bir şekilde sizde ev kredisi kullanan insanlar arasına katılabilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gereken Evraklar

Konut kredisi için gereken evraklar bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Genellikle nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi gibi evraklar talep edilmektedir. Bankanın ne istediğini tam olarak öğrenmek için size en yakın şubesine gidebilir veya müşteri hizmetleri arayarak gereken evraklar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Konut kredisi almanın şartlarına uygun bir bireyseniz başvurunuz olumlu olarak yanıtlanacaktır. Kimler konut kredisi alabilir sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir. Kredi puanı yüksek olanların ev kredisi kullanma olasılığı bir hayli fazladır.