Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Konut kredisi şartlarını yerine getiren bireyler bankalardan kolaylıkla ev kredisi alabilmektedir. Pek çok insanın ortak hayalinin ev sahibi olmak olduğu düşünüldüğünde konut kredisi oldukça iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Para biriktirip ev sahibi olmayı denerken ödenen kiralar kişileri ekonomik olarak zor durumda bırakabilmektedir. Kira öder gibi ev sahibi olmayı isteyenler ise ev kredisi kullanma yolunu tercih etmektedir. Konut kredisi kullanırken ev kredisi faiz oranlarına ve vade seçeneklerine dikkat edilmelidir. Konut kredisi faizlerinin makul olması için konut kredisi kampanyaları gibi seçenekler masaya yatırılabilir. Ne kadar konut kredisi alabilirim ve en düşük ev kredisi veren banka hangisidir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Ancak bu soruların yanıtlarını düşünmeden önce konut kredisi için gerekli evrakların tamamlanıp tamamlanamayacağına bakılmalıdır. Kredi puanınızdaki herhangi bir olumsuzluk ya da gelirinizin olmaması gibi etkenler ev kredisi başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır. Genel olarak bankaların konut kredisi kullanmak isteyenlerden yerine getirmelerini istediği şartları ele alalım.

Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi başvurusu yapma hazırlığı içinde olanların ev kredisi almak için bir araya getirmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bankaların kredi isteğinde bulunan müşteriden talep ettiği bu evraklar kredi başvurusunun sonucunu fazlasıyla etkilemektedir. İstediğiniz evi satın almayı hayal ediyorsanız sizde konut kredisi için gerekli belgeleri mutlaka temin etmelisiniz.

Kredi Puanı: Konut kredisi başvurusunda bankalar kişinin kredi puanına dikkat etmektedir. Kredi notunuzdaki olumsuz bir durum ev kredisi talebinizin reddedilmesine sebebiyet verebilir. Kredi puanıyla alakalı daha kapsamlı bilgi edinmek için sizde Kredi Notu Neden Önemli başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yasal Gelir Göstermek: Bankadan ev kredisi almak isteyenlerin gelirini belgelemesi gerekmektedir. Yasal bir gelire sahip olmanız banka için önem taşıyan konulardan bir tanesidir. Çalışma durumunuza göre gelirinizi belgeleyerek bankaya sunmanız halinde konut kredisi kullanma şansınızı bir hayli arttırabilirsiniz.

Kredi puanı ve gelirinizi ispatlayan evrak bankanın en fazla üzerinde duracağı iki konudur. Bu iki önemli kriteri yerine getirebiliyorsanız bankanın diğer istekleriyle alakalı çok fazla sorunla karşılaşmazsınız. Ev kredisi kullanırken bankayla ortak hareket etmeli ve en rahat şekilde geri ödeyebilmeniz için size uygun bir ödeme planı çıkartılmasını sağlamalısınız.