Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olma yoluna gidenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ev kredisi şartlarına uygun olan bireyler genellikle konut kredisi kullanarak ev satın alma yoluna gitmektedirler. Kira ödemek yerine kira öder gibi kendi evinin taksitlerini ödemek birçok kişiye daha cazip gelmektedir. Ev satın almak için yeterli birikimi bulunmayanların ilk başvurduğu çözümlerden birisi konut kredisidir. Borç para aramak ve taksitle senelerce geri ödemek istediğinizde kolay kolay size bu imkanı sağlayacak birini bulamazsınız. Bu yüzden konut kredisi imkanları insanlara ev alma şansı tanıması noktasında öne çıkmaktadır. Ev kredisini her başvuran alamamaktadır. Ev kredisi kullanabilmek için başvuruyu gerçekleştiren kişinin belli evrakları hazırlayabilmesi gerekmektedir. Konut kredisi başvurusunda bankanın onayı için bu belgelerin hazır edilmesi önemlidir.

Konut Kredisi Başvurusunda Gereken Belgeler

İlk olarak konut kredisi çekmek isteyenlerin gelirlerini belgelemesi istenmektedir. Geliri olmayan birinin ev kredisi kullanması oldukça zordur. Geliriniz varsa ve yasal olarak bunu belgeleyebiliyorsanız konut kredisi alma şansınızı bir hayli arttırırsınız. Satın alınmak istenilen mülk ile alakalıda evraklar gerekmektedir. Ev kredisi nasıl alınır merak edenlerin hazırlaması gereken mülk ile alakalı belgeler şu şekildedir.

Satın alınmak istenilen ev henüz proje halindeyse ve yapımı başlamamışsa inşaat ruhsatı ve kat irtifakı gerekmektedir. Evin yapımına başlanmışsa kat irtifakını hazırlamak yeterlidir. Ev tamamlanmışsa kat mülkiyeti bankaya gösterilmelidir. Ekspertiz raporu da önem taşıyan bir konudur. Mülkün değeri belirlenerek bankaya iletilmektedir. Ekspertiz raporu kredi çekmek isteyen kişi tarafından görülememektedir.

Konut Kredisi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev kredisi kullanırken konut kredisi faizlerine ve vade seçeneklerine dikkat etmelisiniz. Ev kredisi faiz oranlarının uygun olması demek çok daha az geri ödeme yapmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenle konut kredisi kullanırken ev kredisi kampanyalarını takip etmeniz iyi bir adım olabilir. Çünkü bankalar müşteri yelpazelerinin genişlemesi için konut kredisi kampanyaları düzenlediklerinde vade ve faiz oranlarını çok daha makul seviyelere çekmektedirler.