Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Konut kredileri genellikle büyük bedellerde çekilen kredilerdir ve büyük çoğunluğu satın alınmış olan gayrimenkul değeri üzerinden ipotekli kredilerdir. Konut kredisi ödenmezse ne olur şeklinde gelen sorular üzerinden bizlerde bir inceleme gerçekleştirdik. Özellikle tüm aşamalarıyla incelediğimiz konuyu kapsamlı olarak inceleyecek olursak yazımızın bundan sonraki bölümünü maddeler halinde inceleyelim.

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur

* Konut almaya karar verdiniz ve konutun bedelinin bir kısmını kredi kullanarak satın almak istiyorsunuz, hal böyle olunca banka vereceği krediye karşılık olarak satın alacağınız gayrimenkul üzerine ipotek koyuyor ve bu sayede almış olduğunuz gayrimenkul konut kredisi ödenmezse borcun ödenmeme durumunda bankaya geçiyor.

* Bu işlemin ardından satın almış olduğunuz gayrimenkul bazı durumlarda inşaat aşamasında kalabilir ve bu durumda banka bu gayrimenkule el koyduğunda kredi bedelini tahsil edemez ve kredinin faizi artmaya devam ederken kredi için göstermiş olduğunuz kefile borcun tebligatı gidebilir.

Konut Kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

* Bunun dışında gayrimenkul satıldığında kredi borcunu tamamlamıyor olabilir, bu gibi durumlarda yine konut kredisi ödenmediğinde kefile ne olur gibi sorular geliyor. Borcun ödenmemesi durumunda gayrimenkul bankaya geçecek olursa ve banka gayrimenkulü sattığında borcun tamamını karşılamayacak olursa, borcun kalanı kredinin kefilinden tahsil edilir ve bu durumda krediye kefil olan bireyler birinci dereceden sorumlu duruma geçerler.

Not: Bankalar gayrimenkule el koyduktan sonra borçluya 1 ay kadar müsaade ederler ve bu süre içerisinde borç ödenmeyecek olursa evi satışa çıkarabilirler. Ayrıca bankalar 2 aydan fazla süre ile ödenmeyen kredi borçlarında yasal işlemlere başlayabilme yetkisine sahiptir.

Umarız ev kredisi ödenmezse kefile ne olur ve buna benzer kredi borçlarının ödenmediğinde gayrimenkullerde nasıl bir yol izlendiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmuşsunuzdur. Daha farklı sorular için yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.