Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi Şartları

Konut Kredisi Şartları

Bankaların düzenlediği konut kredisi kampanyaları birçok insanın ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Konut kredisi şartlarını karşılayabilen herkes ev kredisi için başvuruda bulunabilmektedir. Kira derdine son vermek ve kendi evinizi satın almak için gereken parayı sizde konut kredisi sayesinde temin edebilirsiniz. Uygun vade ve faiz oranları ile konut kredisi kullanabilmeniz halinde alacağınız evi kendiniz için maddi açıdan çok daha uygun bir hale getirebilirsiniz. Konut kredisi başvurusu yapmadan önce konut kredisi şartlarını inceleyebilir ve bankanın isteyeceği evraklar hakkında fikir edinebilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ev kredisi nasıl alınır diye merak edenlerin konut kredisi için gerekli evraklar hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. Bu evraklar tamamlanmadığı sürece evraklar bankalar ev kredisi başvurularına olumlu yanıt vermemektedir. Yalnızca konut kredisi şartlarını yerine getirebilen kişiler bankalardan ev kredisi çekebilmektedir. Konut kredisi kullanabilmeniz için bir mesleğinizin ve düzenli bir geliriniz olması gerekmektedir. Gelirinizin olması bankalar için en önemli kriterlerden bir tanesidir. Emekli maaşı, kira geliri, maaş bordrosu veya vergi levhası gibi geliriyle alakalı belge sunamayanlar konut kredisi kullanma konusunda zorluk yaşayabilirler. Bir diğer önemli husus ise konut kredisi başvurusu yapan kişinin kredi notunun durumudur. Ev kredisi almak isteyenlerin kredi puanlarının iyi seviyede olması gerekmektedir. Kredi puanı kişinin finansal geçmişini özetleyen sayısal bir rakamdır. Kredi notu konusundaki tek yetkili ise Findeks’tir. Kredi notunuz yeterli değilse ve nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi konut kredisi kullanmak isteyenlerin kredi notunun iyi olması ve gelirini belgeleyebilmesi önem taşıyan iki konudur. Ev kredisi kullanmak isteyenlerden başka evraklar da istenmektedir. Ancak gelirinizi yasal olarak ispatlayabiliyorsanız ve kredi notunuz iyi durumdaysa bankanın sizden talep edeceği diğer evraklar sizi zorlamayacaktır. Konut kredisi şartlarını yerine getirebilmeniz halinde sizde ev kredisi kullanma hakkını kazanan bireyler arasına katılabilirsiniz.