Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

Daha önce çekmiş olduğu konut kredisini ödemekte güçlük çeken ya da daha uygun faizlerle ödeme yapmak isteyen pek çok kişi konut kredisi yapılandırma yoluna gitmektedir. Peki konut kredisi yapılandırma nasıl gerçekleştirilir? İşte cevabı:

Konut Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Faiz oranları düştüğünde mevcut konut kredinizi daha düşük faiz oranlarıyla ödemek istiyorsanız ya da daha önceden çekmiş olduğunuz kredinizin aylık tutarlı yüksek geldiği için geri ödemekte zorlanıyorsanız sizde konut kredisi yoluna gidebilirsiniz. Eğer faiz oranı düştüğü için kredi yapılandırmayı tercih ediyorsanız bu durumda banka önceki kredinizi peşin olarak kapanmış gösterecek ve yeni faiz oranları üzerinden hesaplama yaparak kredinizi tekrar vadelendirecektir. Eğer konut kredisi yapılandırmayı çekmiş olduğunuz krediyi ödemekte zorlandığınız için tercih ediyorsanız bu durumda gelir durumunuzla ilgili belgeleri bankaya sunarak başvuru yapabilirsiniz. Banka başvurunuzu sunmuş olduğunuz belgeler ve kredi notunuz ışığında değerlendirerek tarafınıza talebinizin kabul edilip edilmediğini bildirecektir. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması halinde kredi borcunuzun bulunduğu bankaya olan borcunuz kapatılacaktır.

Günümüzde pek çok banka müşterilerinin diğer bankalarda bulunan kredi ya da kredi kartı borçlarını transfer etmektedir. Borç kapatma kredisi olarak da adlandırılan bu yöntemle konut kredilerinin de kapatılması söz konusu olabilmektedir. Birçok banka zaman zaman borç transferi yapmak için kampanyalar düzenleyebilmektedir. Konut kredisi yapılandırma yoluna gitmek istiyorsanız bankaların bu tür kampanyalarını yakından takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Mevcut konut kredinizi yapılandırarak kredi maliyetini düşürebilir, taksitlerinizi azaltabilir ve daha düşük faiz oranlarından faydalanabilirsiniz. Kredi yapılandırma için kendi bankanızdan yararlanabileceğiniz gibi dilerseniz başka bir bankaya da transfer gerçekleştirmeniz mümkündür. Konut kredisini başka bir bankaya transfer etmeye karar verirseniz bu durumda kredinizi erken kapattığınız için bir miktar ceza ödemeniz gerekecektir. Kendi bankanızın ve diğer bankaların sunmuş olduğu faiz oranlarını inceleyerek kendiniz için en doğru olan bankayı seçmelisiniz.

Kredi yapılandırma doğru şartlar altında gerçekleşmezse her zaman kârlı bir seçenek değildir. Bu nedenle başvurunuzu gerçekleştirmeden önce yeni faiz oranı üzerinden aylık ödemelerinizin ne kadar olacağını ve bunun dışındaki dosya masrafı gibi masrafları da hesaplamalısınız. Tüm bu hesaplamalar ışığında kredi yapılandırmanın sizin için kârlı olduğuna karar vermeniz halinde vakit kaybetmeden başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.