Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisinde Eş Rızası

Konut Kredisinde Eş Rızası

Kira ödememek ve mal sahibi olmak arzusu taşıyanlar ev almanın yollarını aramaktadır. Gerekli koşulların sağlanması halinde bankaların vermiş olduğu konut kredisi imkanı ise gerekli maddi kaynağı sağlamak adına en fazla tercih edilen seçenekler arasındadır. Kendi evine sahip olmak isteyenlerin büyük bölümü konut kredisi çekip bu amaçlarını gerçeğe dönüştürmektedir. Konut kredisine olan ilginin artması ve geri ödeme konusunda sıkıntı yaşandığında problemler oluşması bu konunun masaya yatırılıp en adil şekilde çözüme ulaştırılmasına neden olmuştur. Özellikle evli çiftlerin bu krediyi artık tek başlarına karar verip kullanma şansları bulunmamaktadır. Evli biri konut kredisi kullanmak istediğinde eşinin de rızasını alması gerekmektedir. Konut kredisi için başvuru yapıldığında evli olanlardan kredi çekerken eş onayı istenmektedir.

Eş Muvafakatnamesi

Evliliğin ortak bir yaşam olduğu düşünüldüğünde konut kredisi kullanılırken eşin rızasının da istenmesi oldukça doğaldır. Çiftlerden biri kredi kullanılmasını istemiyorsa onun izni olmaksızın bu kredinin banka tarafından verilmesi artık söz konusu değildir. Alınan kredinin evli çiftlerin her ikisini de etkileyeceği için borcun terk taraflı kararlaştırılıp alınmasına izin verilmemektedir. Çünkü konut kredisi taksitlerinin geri ödenmesi erkeği ve kadını aynı derecede etkileyecektir. Krediyi çekmek isteyen erkekse kadının rızası, krediyi kullanmak için başvuruyu yapan kadınsa erkeğin rızası istenmektedir. Konut kredisinde eş rızası olmaksızın alınması gibi bir durum artık kesinlikle geçerli değildir.

Eskiden eşin rızası olmadan kredi kullanılabilmekteydi. Günümüzde ise konut kredisinde eş rızası şartı geçerlidir. Kredi çekerken eş onayı koşulunu yerine getiremeyenler bankalardan konut kredisi alamamaktadırlar. Evliliklerde sonradan ortaya çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla Türk Medeni Kanunu’nda bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerle birlikte eşlerin bazı konularda birbirlerinden muvafakat alması gerekliliği getirilmiştir. Konut kredisi çekmek isteyen evli biri bu konuya tek başına verememekte eşinin de rızasını alıp kredi talebinde bulunabilmektedir. Yaşanan bir olayda eşinin muvafakat izni olmadan kullanılan bir konut kredisinde Yargıtay 2. Hukuk Dairesi icra işlemini durdurmuştur. Bu olaydan sonra bankalar eş muvafakatnamesi olmadan ev kredisi vermeyi sonlandırmıştır.

Kredi çekerken eş onayının alınması gerekmektedir. Konut kredisinde eş rızası olmadığında bankalar kredi vermemektedir. Eşin rızası olmadan kredi çekilebilir mi diye düşünenler bunun mümkün olmadığını bilmelidirler.