Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisini Kimler Alabilir

Konut Kredisini Kimler Alabilir

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir

Konut ihtiyacını karşılayabilmek için yeterli nakit parası olmayan bireylerin kullandıkları kredi şekline konut kredisi denilmektedir. Ancak konut kredileri uzun vadeli ve yüksek bedelli krediler olduğu için herkesin kolaylıkla alabilecekleri krediler değildir.

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir

Ev Kredisini Kimler Çekebilir

– Konut kredileri pek çok bankada farklı prosedürler ile verilmekle birlikte genellikle belirli standart koşullar aranmaktadır. Sizler için bu koşulları inceledik.

– Kredi notu konut kredisi alırken çok önemli bir yer tutmaktadır, özellikle geçmişten gelen ödenmeyen borçların bulunması ve kredi sicilinin bozuk olması konut kredisi almayı zorlaştıran faktörlerdendir.

Konut kredisi almak için banka ve finans kuruluşlarına sabit bir gelir beyan etmeniz gerekmektedir. Özellikle bankalara gösterdiğiniz sabit gelirinizin yarısı kadar bir ödeme planı karşılığında size kredi çıkabilir. Yani 2.000 lira bir maaşınız bulunuyor ise size yalnızca 1000 lira aylık ödemesi olan bir kredi planı çıkarılabilir.

– Mortgage kredileri genellikle taşınmazların % 30 oranında peşinatının ödenmesi ile çekilebilir. Burada gayrimenkulün eksper raporu ile değeri saptanır ve buna göre tapunun hisse payı, binanın veya meskenin fiziksel özellikleri ve değeri belirlenerek kredi verilebilir.

– Buna ek olarak kimlere konut kredisi verilir ile ilgili bilgiler paylaştık ancak bazı durumlarda gelir belgesi beyan etmeyen bireylerinde ev kredisi alabildiği görülmektedir. Bu durumda bulunabilecek kredi notu yüksek bir kefilin olması durumunda kredi verilebilmektedir. Ancak kredi ödenmediğinde öncelikle kefilden borç tahsil edilmeye çalışılır ve alınamazsa konuya söz konusu olan gayrimenkul satışa çıkarılarak kredi borcu tahsil edilir.

Not: Konut kredisi verilmesi üzerine geri ödemeler başlar ve borçlu aylık kredi ödemelerini 2 ay üst üste ödemezse bankanın yasal haklarından doğan işlemleri gerçekleştirme hakkı doğar. Buna göre bankalar ve finans kuruluşları kredinin kefilinden borcun tahsilini isteyebilir. Kefilin de 1 aylık süre sonunda borcu ödememesi durumunda konuda geçen gayrimenkul konut satışa çıkarılabilir.