Anasayfa / Krediler / Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredisiz mal mülk sahibi olmanın neredeyse imkansız hale geldiği günümüzde bankalar kredi vermek için birbirinden avantajlı kampanyalar ile karşımıza çıkıyor. Ancak bilinçsiz ve araştırma yapmadan aceleye getirilen kredi başvuruları sebebi ile kredi çekme aşamasındaki bir çok kişi zarara uğruyor. Bu konuda mağdur olmamanız adına kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayacağız.

Bankalar Arası Karşılaştırmalar Çok Önemli

Kısa bir süre içerisinde ev alacağınızı ve konut kredisi çekmeyi düşündüğünüzü varsayalım. İnternet üzerinden bankaların kredi faiz oranlarını hesapladınız ve kendinizce en uygun gördüğünüz bankaya giderek kredi başvurusunda bulundunuz. Bu büyük bir yanlıştır. Bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşmelerde kredi faiz oranları üzerinde oynama yapma şansı mümkündür. Genelde müşteri temsilcileri kredi faiz oranlarında oynama yapma insiyatifine sahiptir. Aynı zamanda bankalar bazı dönemlerde yaptıkları kampanyalar ile çok daha uygun oranlı kredi vermektedir. Bu sebeple kredi başvurusu yaparken detaylı araştırma yapmak ve birden çok banka ile görüşmek altın değerindedir.

Kredi Çekmek İstediğiniz Miktarı İyi Belirleyin

İstatistiksel verilere göre ülkemizde milyonlarca kişi kredi batağında bulunuyor. Aylık kredilerini ödeyemediği için kırmızı olarak tabir ettiğimiz en düşük kredi puanı bandına gerileyen kişiler daha sonra kredi çekmek istediğinde de sorunla karşılaşıyor. Bu noktada ihtiyaça göre kredi tutarı belirlemek çok önemlidir. İhtiyaca göre çekmenin yanı sıra kredi çektiğiniz vadeyi de kendinize göre belirlemeniz gerekmektedir. Zorlanarak ödenecek 36 ay vadeli kredi yerine daha rahat ödenebilecek 72 ay vadeli kredi daha çok faiz ödemenize rağmen sizin için daha iyi olacaktır.

Kredi çekmek isteyenlerin kredi notu neden önemli yazımızı okumasını tavsiye ederiz.