Anasayfa / Krediler / Kredi Başvurusunda Hangi Sorular Sorulur?

Kredi Başvurusunda Hangi Sorular Sorulur?

Çeşitli nedenlerden dolayı bankalardan kredi talep edenlerin karşısına bankaların belirlemiş olduğu kredi başvuru şartları çıkmaktadır. Taşıt kredisi, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi krediler kullanmak istediğinizde sizin de bankanın belirlemiş olduğu başvuru şartlarına uymanız gerekmektedir. Bankalar arasında kredi başvurusu sırasında istenilen özellikler farklılık gösterse de genel olarak gelir durumu ve kredi puanı belirleyici niteliktedir. Kredi başvurusu gerçekleştirdiğinizde istediğiniz finansal kaynağı bankadan alabilmeniz için kredi talebinizin banka yetkililerince onaylanması gerekmektedir. Kredi talebinde bulunanlara yetkililerce bazı sorular sorulmakta ve başvuru yapan kişinin talep ettiği krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğini araştırmaktadırlar. Biraz öncede söylediğimiz gibi hangi bankaya kredi talebiyle giderseniz gidin aşmanız gereken en önemli iki konu kredi notunuz ve gelir durumunuzdur.

Kredi Puanı

KKB tarafından hazırlanan risk raporu ve kredi puanı sonuçları bankalardan kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirlemektedir. Risk raporu için kişinin kimliği demek çokta yanlış bir tanım olmayacaktır. Bankalarla alakalı tüm ilişki durumunuz risk raporunda yer almaktadır. Risk raporu Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi’nce hazırlanmaktadır. Son 5 yılın tüm verileri risk raporunda yer almaktadır. Risk raporunun amacı ödeme düzeninizin ne durumda olduğunun belirlenmesidir. Önceden çekmiş olduğunuz kredileri ve kredi kartı ödemelerinizi vaktinde gerçekleştirip gerçekleştirmediğiniz banka için büyük önem teşkil etmektedir. Bu nedenle KKB tarafından hazırlanan risk raporu verilere bankaların sizin hakkında vereceği kararı büyük ölçüde etkileyecektir. Risk raporunun verileri kredi puanının da temelini oluşturmaktadır. Kredi notu puan sistemine dayanmaktadır. 0 ila 1900 arası bir puan verilerek kişinin geri ödeme alışkanlığının ne seviyede olduğu rakamla belirlenmektedir. Kredi notu yüksek düzeyde olan kişiler kredi başvurularında olumlu dönüş almaya en yakın kişilerdir. Kredi puanı bankalar nezdinde sizin en büyük referansınız olacaktır. Kredi kullanabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması çok işinize yarayacaktır.

Gelir Durumu

Bankalardan talep edilen kredi gelir durumuna uygun olmalıdır. Kişinin geliri bankanın dikkate aldığı önemli konular arasındadır. Bunun en büyük nedeni kullanılan kredinin aylık taksitler halinde düzenli olarak geri ödenebilmesi için kredi kullanan kişinin doğal olarak bir gelirinin olması gerekliliğidir. Ayrıca kişinin gelirinin olması demek banka için verdiği krediyi garanti olarak geri alabilmesi demektir. Gelirinizi belgeleyip belgeleyemeyeceğiniz sorusuna evet yanıtı verebilirseniz istediğiniz kredi türünü rahatlıkla kullanma şansını yakalayabilirsiniz. Kişinin gelirini belgeleyememesi ise bankalar için sorun teşkil etmektedir. Gelir durumunu belgeleyebilen ve kredi puanı yüksek olan kişiler istedikleri an kredi kullanabilmektedirler.