Anasayfa / Krediler / Kredi Çekmek İstiyorum

Kredi Çekmek İstiyorum

Günümüzde pek çok çeşitli nakit ihtiyaçların bankalardan kredi çekerek gidermeye çalışmaktadır. Düzenli bir geliri olan kişiler genellikle kredi çekme konusunda bir zorlukla karşılaşmamaktadır. Ancak bazı kişilerin adı halk arasında kara liste olarak bilinen listede bulunduğu için bu kişiler kredi çekmek istiyorum dediklerinde ne yazık ki olumlu cevap alamamaktadırlar. Peki kara liste nedir ve kara listeden nasıl çıkılır? İşte bu soruların yanıtları:

Kara Liste

Kara liste, Merkez Bankası’nca tutulmakta olan, kişi ve kurumların sorun yaşadığı bireysel krediler, çek ve senetlerle ilgili verilerden oluşturulan listeye halk arasında verilen isimdir. Fakat bankalar ve finansal kuruluşlar kredi çekmek isteyen müşterileriyle ilgili olarak sadece Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtları baz almamakta aynı zamanda Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarından da faydalanmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu tüketicilerin hem kullandıkları kredi kayıtlarını hem de kredi kartlarıyla ilgili ödeme detaylarını kayıtlarını tutmakta olduğundan bankaların kredi verirken Merkez Bankası’ndan daha ziyade Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarına başvuru yaptığını söylemek pekte yanlış olmaz. Özet olarak kara liste hem Merkez Bankası hem de Kredi Kayıt Bürosu’nca tutulan kayıtlardan oluşturulmaktadır. Kredi çekmek istiyorum ve kara listeden nasıl çıkılır sorusuna yanıt arıyorum diyorsanız yazımızın devamı size ışık tutacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden nasıl çıkılabileceği konusuna geçmeden önce kara listeye neden girildiği konusunun üzerine biraz eğilmek istiyoruz. Merkez Bankası ve KKB çekilen bireysel krediler ve kredi kartı borçları ile çek ve senetlerin vaktinde ödenmemesi durumunda takip kaydı oluşturmaktadır. İdari takip ve kanuni takip olmak üzere iki tür takip türü bulunmakta olup, yasaya göre ancak gecikme 90 günü aşarsa yasal takip başlatılabilmektedir. Fakat idari takip için aynı şey geçerli değildir. Bankalara göre idari takibe başlama süresi farklılık arz etmektedir. Bireysel kredilerin ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesiyle ilgili kayıtlar sadece KKB tarafından veri tabanına işlenmektedir. Şimdi kara listeden nasıl çıkılır sorusunu yanıtlayalım. Bütün borçlarınızı ödediğiniz takdirde kara listeden çıkmanız mümkündür. Kredi kartı ödemelerinizi gününde yaparak düşmüş olan kredi puanınızın yeniden yükselmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kredi kartınız yoksa adınız kara listede bulunduğundan muhtemelen yeni kart almanız çok zor olacaktır. Bu sorunu aşmak içinde eğer varsa maaşınızı aldığınız bankaya başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer çözüm olarak da bloke teminatlı kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz.