Anasayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Ne Zaman Açılır?

Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Ne Zaman Açılır?

Eğer sizde birçok insan gibi kredi kartı kullanıyorsanız taksitli alışveriş gibi çeşitli avantajlarından faydalanıyor olmalısınız. Kredi kartları tüketicilere büyük kolaylıklar sağlasa da bazen de kişilerin bilinçsiz harcama yapmaları nedeniyle ortaya büyük miktarlarda borç çıkmasına ve ödeme güçlüğü yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalanlar ve kredi kartı kullanıma kapatılanlar bloke kaldırma işleminin nasıl gerçekleştirilebileceğini öğrenmek istemekte ve kredi kartı borcunu ödedikten sonra ne zaman açılır şeklindeki sorulara cevap bulmaya çalışmaktadırlar. Sizde kredi kartım bloke oldu ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

Bloke Kaldırma

Bloke kaldırma işleminin nasıl yapıldığına dair açıklama yapmadan önce kredi kartlarının neden kullanıma kapatıldığı üzerinde kısaca duralım. Kredi kartları tüketicilerin son ödeme tarihi geçmesine rağmen ekstre tutarının asgari tutarını dahi ödememiş olması nedeniyle kullanıma kapatılmaktadır. Ne kadar süre ödeme yapılmadığında kullanıma kapatıldığı ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bankaların bazıları 30 gün süre ile ödeme yapılmadığında kredi kartına bloke koymayı tercih ederken bazı bankalar ise 90 gün süre ile ödeme yapılmazsa kredi kartına bloke koymaktadır. Ödeme güçlüğü çektiğiniz için yukarıda belirtilen sürelerde kart borcunuzu ödemediyseniz ve kredi kartı borcunu ödedikten sonra ne zaman açılır diye merak ediyorsanız işte cevabı:

Kredi kartı borcunuzu 30 gün süre ile ödemediğim için kredi kartım bloke oldu diyorsanız bu durumda son ekstre tutarının tamamını ödemeniz halinde bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilecek ve kartınız birkaç saat içerisinde tekrar kullanıma açılacaktır. Eğer borcunuzu 90 gün ödemediğiniz için kartınız kullanılmaz durumdaysa bu durumda bloke kaldırma işleminin gerçekleştirilebilmesi için kart borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi yapmanızdan 24 saat sonra kredi kartınızı yeniden kullanabilirsiniz.

Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi kişilerin kredi notlarının düşürülmesi gibi istenmeyen bir sonucun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle borcunuz çok az bir tutar bile olsa son ödeme tarihini kesinlikle geçirmemeye dikkat etmelisiniz.

Kredi kartım bloke oldu ne yapmam gerekiyor ve benzeri tüm finansal sorularınıza sitemizde cevap bulabilirsiniz.