Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Kredi puanı yetersiz seviyede olanlar ihtiyaç halinde kredi çekip çekemeyeceklerini merak etmektedirler. Findeks tarafından belirlenmiş olan kredi notunuz kredi başvurunuz esnasında belirleyici bir etken olarak önünüze çıkmaktadır. İlk olarak kredi puanının hangi gruplara ayrıldığını bilmeniz gerekmektedir. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılan kredi puanı herhangi bir kredi başvurunuzda bankanın ilk başvuracağı adreslerden biri olacaktır. Kredi puanınız çok düşükse ve en riskli gruba giriyorsanız kredi skorunuzu yükseltmeden kredi kullanabilmeniz neredeyse imkansıza yakındır. 0 ile 699 puan arası Findeks tarafından en riskli grup olarak belirlenmektedir. Bu grupta yer alan kişilerin derhal kredi puanlarını yükseltmek için gerekli adımları atması önemlidir. Orta riskli ve az riskli grupta yer alan kişilerin de kredi notlarını yükseltmeleri kendi adlarına oldukça faydalı bir adım olacaktır. Şimdi dilerseniz kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi kullanıp kullanılmayacağını mercek altına alalım.

Kredi Puanı Yetersiz Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

Düşük kredi notları sebebiyle sıkıntı yaşayanlara diğer bankalara nazaran çok daha kolay şekilde kredi kullanma imkanı sağlayan bankalar bulunmaktadır. Aktif Bank, CEPTETEB ve Enpara.com kredi başvurularında evrak talebinde bulunmamakta ve kefil istememektedir. ING Bank E — Kredi ise yine kefil istememekte ancak değerlendirme sonucu talebinde bulunabilmektedir. Kredi puanınız yetersiz düzeyde ise sizde bu bankaların sunduğu olanakları değerlendirmek isteyebilirsiniz. Kredi skoru az olanlar teminat göstererek yine kredi alma şanslarını yükseltebilmektedilrer. Sizde dilerseniz gelirinize kıyasla düşük tutarlı kredi kullanma yoluna gidebilir, kefil ve teminat göstererek almak istediğiniz kredi için onay çıkma ihtimalini arttırabilirsiniz.

Teminat Göstermek

Kredinin ödenmeme riskini azaltan ya da ödenmemesi durumunda kredi miktarının geri alınabilmesini sağlayan teminat gösterilmesi bankaların kredi isteğine onay verme şansını oldukça yükseltmektedir. Taşınır veya taşınmaz malları kullanarak sizde teminat gösterebilirsiniz. Ancak bu malların krediye uygunluk şartlarını muhakkak taşıması gerektiğini göz ardı etmemelisiniz. Taşınmaz malların krediye uygun olup olmadığını öğrenmek için bankalar eksper göndermektedir. Gönderilen eksper tarafından hazırlanan rapor ve fiyat bilgileri ışığında bankalar bu malların teminat olarak kabul edilip edilmeyeceğine karar vermektedir.

Peki teminat olarak gösterilecek taşınmazlarda hangi özellikler bulunması gerekmektedir? Herhangi bir konutu teminat olarak göstereceksiniz konut tapusunda niteliği mesken olarak geçmeli ve kat irtifakı ya da mülkiyetine sahip olması gerekmektedir. Gösterecek teminatın tapusu işyeri olarak geçiyorsa bu durumda kat irtifakı ve mülkiyetine sahip olmalıdır. Teminat gösterilecek gayrimenkullerin plan ve projeye aykırı herhangi bir durumu bulunmamalıdır. Sonradan gerçekleştirilen tüm işlemlerin yine konutun projesine işlenmiş olması önemlidir. Bazı durumlarda ise istisnalar söz konusu olabilmektedir. Birden çok kişinin üzerine kayıtlı olan taşınmazlarda ise hak sahiplerinin gerekli ipotek işlemleri için tapuda imza atmaları ya da vekalet vererek bu işlemi sonuçlandırması istenmektedir. Teminat olarak gösterilecek olan gayrimenkullerde hak sahibi olanların eşlerinin de tapuya ipotek konulması hususunda yasal olarak izin vermeleri şartı bulunmaktadır. Aksi hallerde ise ipotek işleminin yapılması söz konusu dahi olamamaktadır. İpotek olarak gösterilmek istenen taşınmaz veya taşınmazların yapım aşamaları devam ediyor ise en az %80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir.

Kefil Göstermek

Kredi notu düşük olanlar kredi çekebilmek için kefil gösterecekleri zaman bankalar gösterilecek kefiller de bazı nitelikler aramaktadır. Göstereceğiniz kefilin banka tarafından kabul edilebilmesi için kefilinizin şu şartlara uygun bir aday olması önemlidir.

Kefil Olacak Kişide Aranan Şartlar

Kefil olacak kişinin kredi puanını kredi kullanımına yeterli seviyede olması gerekmektedir. Kefil olacak kişinin SGK kaydının bulunması ve çekilmek istenilen kredi miktarını karşılıyor olması aranan özelliklerdendir. Kefil göstereceğiniz kişi eğer evli ise bu kişinin size kefil olabilmesi için onun eşinin de rızasını yazılı olarak almak gerekmektedir. Eş muvafakatnamesi işlemi bankada gerçekleştirilmektedir.

Kredi notu düşük olan kişilerin kefil gösterirken istenilen özellikleri taşıyan birini bulmaları yerinde bir adım olacaktır. Bazı bankalar ise sözünü ettiğimiz bu konular dışında başka şartlarda öne sürebilmektedir. Örnek vermek gerekirse kefil olacak kişinin memur olması gibi.

Geliri Yüksek Kişilerin Düşük Miktarda Kredi Kullanması

Gelir seviyeniz yüksek ise küçük miktarlarda bir kredi isteğini kabul ettirmeniz çok daha kolay olabilir. Bankalar için kişinin gelir ve gider dengesi çok önemli bir kriterdir. İstenilen kredinin onaylanabilmesi için bu gelir ve gider dengesinin banka tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Ufak miktarlı bir kredi kullanmanız halinde gelir seviyeniz yüksek olduğu için bankanın size kredi onayı verme ihtimali maksimum seviyeye çıkacaktır. Zaman zaman bankalar küçük çaplı pek çok kredi kampanyaları yaparak müşteri yelpazelerini genişletmek istemektedirler. Siz de bu tarz kampanyalardan istifade edebilir ve düşük tutarlı kredi kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılama şansını yakalayabilirsiniz.