Anasayfa / Krediler / İhtiyaç Kredisi / Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Bazı dönemlerde ekonomik olarak zora girenler bankaların sunduğu çeşitli kredi imkanlarından yararlanarak bu sıkıntıları aşma yolunu tercih edebilmektedirler. Günümüzde birçok insan kapı kapı dolaşıp borç para aramak yerine bankalardan kredi kullanmaya daha sıcak bakmaktadır. Siz de ihtiyaç kredisi gibi bir kredi olanağından yararlanmayı düşünüyor ancak kredi notunuz düşük diye kredi alamamaktan çekiyorsanız bu yazımızı okuyarak kredi kullanma şansınızın ne kadar olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bilindiği üzere kredi notu bankalar ve finansal kuruluşlar için çok önemli bir kriterdir. Kredi skoru yeterli seviyede olmayanların bankalardan kredi kullanmakta bir hayli büyük zorluklar yaşadığı herkes tarafından açıkça bilinmektedir. İlk olarak kredi puanının bankalar için ne anlama geldiğine kısaca göz atalım.

Kredi puanı nedir? Kişilerin banka ve finansal kuruluşlar ile geçmişte yaptığı tüm alışverişler findeks tarafından masaya yatırılmaktadır. Findeks yapmış olduğu inceleme sonunda kişinin geri ödeme alışkanlığını simgeleyen bir not vermektedir. Bu nota kredi puanını denilmekte ve tüm bankalar tarafından Findeks’in vermiş olduğu bu puan kabul görmektedir. Kredi notu iyi olan kişiler bankaların gözünde güvenilir oldukları için kredi istekleri çok daha çabuk bir şekilde onaylanmaktadır. Sizde yüksek bir kredi puanına sahipseniz ve bankanın belirlemiş olduğu koşulları yerine getirebiliyorsanız ihtiyaç kredisinden konut kredisine kadar birçok krediyi kullanma şansını rahatlıkla elde edebilirsiniz. Ancak kredi notunuz düşük seviyelerde geziyorsa bankalarda size kredi sağlama konusunda pek sıcakkanlı ve istekli davranmayacaklardır. Örneğin kredi puanı en riskli grupta yer alan birinin kredi kullanması neredeyse imkânsızdır diyebiliriz. Bu durumu değiştirmek ve kredi notunuzu güven veren düzeylere çıkarmaksa yine sizin atacağınız adımlara bağlıdır.

Kredi puanım çok düşük ihtiyaç kredisi kullanabilir miyim? Kredi puanınız çok düşükse ihtiyaç kredisi alma şansınız bir hayli zayıftır. Bunun sebebi yukarıda da söz ettiğimiz gibi bankaların kredi notu az olan kişilere kredi verme konusunda isteksiz davranmasıdır. Ancak bu kredi notunuz düşük diye asla kredi alamazsınız anlamını taşımamaktadır. Bankaların düzenlemiş olduğu kampanyaları takip edebilir ve çok daha kolay ihtiyaç kredisi veren bankaları tespit ederek gereksinim duyduğunuz ihtiyaç kredisini karşılama yolunda etkili bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Kredi notu düşük olanlara bankalar bazı koşullar öne sürerek de kredi sağlayabilmektedir. Kefil ve taşınmaz mal gibi koşulları sağlayarak istediği krediyi almayı başaran pek çok insanın olduğu bilinmektedir. Siz de düşük bir kredi puanına sahipseniz önceliğiniz muhakkak kredi puanınızı daha iyi seviyelere çıkarmak olmalıdır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.