Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Ülkemizde kredisiz ev, araba sahibi olmak veya düğün yapabilmek oldukça zor. Bunların yanı sıra rutin yaşamını sürdürebilmek için bile bir çok insan kredi kullanmak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca da kredi alabilmenin en büyük anahtarı olan kredi notumuzu her zaman yüksek tutmamız altın değerinde önem taşıyor. Bugünkü yazımızda kredi notu neden düşer, kredi notu nasıl yükselir gibi konuları işleyeceğiz. Aşağıda yer vereceğimiz bütün maddeler kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir ve kolay kredi alabilmek için yazılanlara harfiyen uymanız yararınıza olacaktır.

Kredi Notunun Düşme Sebepleri

  • Zamanında Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kredi ve kredi kartı ödemelerinin kaydı da genel bir veri merkezinde tutulmaktadır. Yani yaptığınız her geç ödeme doğrudan kayıtlara geçmektedir. Her ay yenilenen bu bilgiler neticesinde zamanında ödenmeyen kredi kartı borçları kredi notunuzun hızlı bir şekilde düşmesine sebep olmaktadır. Bunun aksini düşünürsek de zamanında son ödeme tarihi geçmeden yapılan ödemeleriniz olumlu olarak algılanarak kredi notu seviyenizi yükseltmektedir.

  • Zamanında Ödenmeyen Kredi Borçları

Konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi hangisi olursa olsun son ödeme günü geçtiğinde hala ödeme yapılmamışsa kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Bankalar kredilerini zamanında ödemeyen kişilere bir daha kredi vermemek adına sistemdeki en büyük cezalandırmayı kredi borcunu ödemeyenlere yapmakta ve hızlı bir şekilde kredi notunu düşürmektedir. Yine tersi şekilde düşünürsek düzenli ödenen krediler de kredi notunu en hızlı yükselten davranışların başında gelmektedir.

  • Kredi Kartı ve Krediler İçin Alınan Red

Herhangi bir bankadan kredi — kredi kartı isteyip red aldığınızda kredi notunuz olumsuz etkilenmektedir. Bu noktada gelirinizi göz önüne alarak realist yaklaşımda bulunmanız gerekmektedir. Aylık 2000tl kazanan biri olarak 300.000 TL kredi başvurusunda bulunursanız red yemenizde kaçınılmazdır. Bu konuda yapacağınız en doğru hamle kredi başvurusunu yapmadan banka yetkilileri ile size çıkabilecek en yüksek kredi tutarı hakkında ön değerlendirme yapmaktır.

  • Ödenemeyen Çekler

Ödemediğiniz her çek Findeks kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir.

  • Senetli Banka Ödemeleri

Kira, mobilya-telefon alışverişi gibi son dönemde senetle ödemesi yaygınlaşan konularda senet gününü geçiriyorsanız bankanızdan Findeks‘e olumsuz bildirim giderek kredi notunuzu aşağı çekmektedir.

Yukarıda yazdığımız maddelerde herkes kendinden bir şeyler bulabilir. Sadece kredi ve kredi kartı ödemelerini bile düzgün yapmanız ileride daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilmenizi sağlamaktadır.