Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı ürünlerinden faydalanmak isteyenlerin karşısına çıkan en büyük sorunlardan biri kredi notu olmaktadır. Durum böyle olunca da kredi notu nedir ve kredi notu nasıl hesaplanır sorularını soran insan sayısı giderek artmaktadır. Bu konularda detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile gerçekleştirmiş olduğu işlemlerle ilgili olarak tutulan kayıtlar baz alınarak oluşturulan nota kredi notu adı verilmektedir. Bu kayıtlar Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta ve hazırlanan kredi notu bankaların bilgisine sunulmaktadır. Bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin başvurularını kredi notlarına bakarak değerlendirmeye almaktadır. Bankalar kredi ürünlerini kullanmak için talepte bulunan kişilerin ödemelerini zamanında ve aksatmadan yapacağı konusunda fikir sahibi olmak istemekte, bu nedenle de kredi notlarını dikkate almaktadırlar. Peki kredi notu nasıl hesaplanır? Şimdi bu sorunun cevabına geçelim.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken birden çok faktör değerlendirme altına alınmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi bankalardan çekilen kredilerin ve kullanılan kredi kartlarının ödemelerinin son ödeme tarihini geçirmeden yapılmış olmasıdır. Zamanı geçirilen ya da eksik ödenen bu tür borçlar kredi notunun düşmesine yol açmaktadır. Bunların yanı sıra kişinin kaç adet banka hesabı olduğu, karşılıksız çekleri olup olmadığı, banka ile kaç yıldır çalıştığı, batık kredisi olup olmadığı ve toplam borç miktarı da kredi notunu etkilemektedir. Kredi notu hesaplamada göz önüne alınan bir diğer kriter de kişinin gelir durumudur. Aylık geliri ne kadar yüksekse kişinin kredi notu da o oranda yüksek olmaktadır. Ayrıca kişinin yaşı ve mesleği de kredi notu hesaplama da dikkate alınan konulardır. 18 ila 23 ve 60 yaş üzeri en riskli yaş grubu olarak kabul gördüğünden bu yaş aralığında bulunan kişilerin kredi notu daha düşük olmaktadır.

Bankalar değerlendirme yaparken her ne kadar kişilerin kredi notlarını dikkate alıyor olsalar da karar verme aşamasında bazı bankalar olumlu yanıt verebiliyorken bazı bankalarsa olumsuz yanıt verebilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapılırken birden fazla bankaya başvuru yapmakta fayda bulunmaktadır.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?