Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kredi puanı olarak da bilinmektedir. Kredi notu kişinin finans kuruluşları ve bankalarla arasında gerçekleşen tüm mali tabloya bakılarak belirlenmektedir. Kredi puanını belirlerken pek çok analiz yapılmaktadır. Bu analizlerin neticesinde ortaya çıkan sayısal ifade kişinin kredi notudur. Kredi notunun iyi olması çok önemlidir. Çünkü kredi gereksinimi olduğunda ve kredi çekmek için bankaya başvuru yapıldığında kişinin kredi notuna bakılmaktadır. Bankalar kredi çekmek isteyen müşterilerinin taleplerini analizler sonucunda oluşturdukları kredi notuna göre yanıt vermektedirler. Mali durum incelemesinden sonra kredi isteyen kişinin riskli olup olmadığına karar verilir ve başvuru bu sonuca göre onaylanır veya reddedilir.

Kredi Puanımın Yüksek Olması Önemli Mi?

Kredi puanım kötüyse kredi çekemez miyim diye soran çok sayıda kişi bulunmaktadır. Kredi notunuz ne kadar kötüyse bankalardan kredi çekmeniz bir o kadar zorlaşmaktadır. Bu yüzden bankalarla aranızda geçen her işlemde sözleşmeye uygun hareket etmeli ve kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenmesine engel olmalısınız. Aksi halde krediye ihtiyacınız olduğunda başvuru yaptığınız banka ya da bankalardan olumsuz dönüşler alma olasılığınız bir hayli yüksektir.

Kredi Notu Kim Tarafından Belirlenir?

Kredi puanı Findeks tarafından belirlenmektedir. Findeks KKB tarafından kurulmuştur. Ülkemizde kredi notu belirleme konusunda yetkisi olan tek kuruluş Findeks’tir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Findeks kredi notu konusunda öne çıkan tek kuruluştur. Kredi puanını doğru şekilde yaptığı analizler sonucunda belirlemektedir. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan tüm finansal kuruluşlar verilerini Findeks ile paylaşmaktadır. Geniş bir veri ağının bulunması Findeks’in hata yapmadan kredi puanını belirlemesini sağlamaktadır.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notumu nasıl öğrenirim sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kredi puanınızı öğrenebilmeniz için Kredi Kayıt Bürosuna dijital ortamda kaydınızı yaptırmalısınız. Kayıt esnasında bazı kişisel bilgiler istenmektedir. Hangi banka adına kayıt olunacağı ve kimlik bilgileri gibi. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra 1 ila 5 TL arasında bir ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır. Ücret bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde bu işlemleri yapmanız yeterli.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu bireyin kredi çekmeyi istemesi halinde gündeme gelen bir konudur. Kredi notunun derecesine göre kişinin kredi talebi değerlendirilir. Eğer kredi notu yeterli seviyede değilse banka kredi çekmek isteyen kişiye olumsuz dönüş yapabilmektedir. Bu yüzden kredi notunun güzel bir seviyede olması kredi çekmeyi düşünenler için oldukça önemlidir.

Kredi notunuzun düşmemesi için gerekli adımları atabilir ve sözleşmenize uygun hareket ederek sizde mükemmel bir kredi notuna sahip olabilirsiniz. Kredi sorgulaması nasıl yapılır ve kredi notu hakkında bilgiler verdik. Bu bilgilerin ışığında sizde kredi notunuzu öğrenebilir ve yükseltmek için doğru istikamette yol alabilirsiniz.