Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi çekmeyi ya da kredi kartı almak için başvuru yapmayı düşünen kişiler özellikle de kredi notları düşükse kredi notu yükseltme konusunda girişimde bulunmak istemektedirler. Sizde aynı sorunu yaşıyorsanız yazımızın devamını okuyarak kredi notunu artırmanın yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu yükseltmek için neler yapabileceğinizi anlatmadan önce kredi notunun ne olduğu üzerinde kısaca durmak istiyoruz. Kredi notu Findeks tarafından kişilerin bankalardan kullanmış olduğu bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri baz alınarak oluşturulmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler sadece daha kolay kredi çekmekle kalmayıp aynı zamanda daha uygun faiz oranlarıyla da kredi çekme şansına sahip olabilmektedir.

Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Kredi puanı kaç olmalı sorusu kredi çekmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Findeks kredi notunu 0 ila 1900 arasında değişen puanlarla değerlendirmektedir. Kredi puanı 0 ila 900 arasında yer alan kişilerin en riskli grup içinde olduğu değerlendirilmektedir. 900 ila 1150 arasında puanı olan kişilerde riskli görülmekle birlikte maaş bankalarına başvurmaları veya teminat göstermeleri halinde kredi ürünlerinden faydalanabilmektedirler. Düzenli bir gelire sahip olan, bu gelirlerini belgeleyebilen ve kredi puanları 1150 ila 1500 arasında bulunan kişiler ise rahatlıkla kredi çekebilmektedir. Bankalar tarafından en risksiz olarak değerlendirilen grup ise 1500 ila 1900 arası kredi notuna sahip olan kişilerdir.

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları

Bankaların sunmuş olduğu kredi kartı ve çeşitli kredi ürünlerinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun belirli bir seviyenin üzerinde olması şarttır. Birçok kişi kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim ya da kredi notu yükseltmenin yolları nelerdir gibi sorulara cevap aramaktadır. Kredi notu kişilerin bankalara olan borçlarını düzenli olarak ödememeleri sonucu düşüşe geçmektedir. Kredi notu yükseltmek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Findeks kredi notu yükseltmek için yapabileceğiniz şeylerin başında bankalara olan ve özellikle de gecikmeli durumdaki borçlarınızı ödemek bulunmaktadır. Bu tür borçlarınızı kapattıktan sonra kalan borçlarınızı son ödeme gününü geçirmeden mutlaka ödemeniz gerekmektedir.

-Kredi notu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de bankalara otomatik ödeme talimatı vermektir. Bu faturalar düzenli olarak bankada bulunan hesabınızdan ya da kredi kartınızdan ödeneceğinden kredi notunuzu yükseltmede etkili olacaktır.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu düşük olduğu için bankaların kredi notundan yararlanamayanlar kredi notu ayın kaçında güncellenir ve kredi notu ne kadar zamanda yükselir gibi soruların yanıtlarını merak etmektedirler. Kredi notu yükseltmeyle ilgili önerilerimizi uygulamanız halinde ortalama 4 ayda kredi notunuz yükselişe geçecektir. Kredi puanının en düşük seviyeden en yüksek seviyeye gelmesi yaklaşık 6 ay sürmektedir.