Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notum Düşükse Kredi Kullanabilir Miyim?

Kredi Notum Düşükse Kredi Kullanabilir Miyim?

Üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisi de hiç kuşkusuz kredi puanıdır. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi başvurularına çok daha kolay bir şekilde onay aldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sizde ihtiyaç kredisinden konut kredisine ve araç kredisine kadar geniş bir yelpazeye sahip olan kredi ürünlerinden yararlanmak istiyorsanız kredi notunuzun büyük önem teşkil ettiğini unutmamalısınız. Öncelikle bilmeyenler için kredi puanını ne anlama geldiğini açıklayalım.

Kredi notu nedir? Kişilerin bankalarla ve finansal kuruluşlarla geçmişte yapmış olduğu tüm işlemler Findeks tarafından çok kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Findeks bu inceleme sonucunda kişilerin kredi notunu belirlemektedir. Verilen puan ise tüm bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından kabul görmektedir.

Kredi puanı kaç guruba ayrılır? Kredi puanı 5 gruba ayrılmaktadır. En riskli grup, riskli grup, orta, iyi ve çok iyi olarak ayrılan bu guruplar bireylerin kredi çekme şansını ciddi şekilde etkilemektedir. 0 ile 699 puan arasında yer alanlar en riskli gruba dahil olmaktadırlar. En riskli grupta bulunanlar kredi başvurularına onay almakta oldukça zorlanırlar. Bu sebeple herkesin kredi notunu yüksek tutabilmek adına gerekli adımları her zaman atması önemli.

Peki kredi puanı nasıl yükseltilir? Kredi notunuz düşükse ve bu durumu değiştirmeyi arzuluyorsanız sizde gerekli adımları atarak Findeksin gözüne girebilir ve kredi skorunuzun çok daha iyi seviyelere çıkmasını sağlayabilirsiniz. Halihazırda kullanmış olduğunuz bir kredi bulunuyorsa kredi taksitlerinizi zamanında ödemeniz halinde bu durum Findeks’in gözünden kaçmayacak ve size artı puan olarak geri dönecektir. Kredi notunuz düşükse ve kullanmış olduğunuz bir kredi bulunmuyorsa düşük ölçekli bir kredi çekerek yine taksitlerini vaktinde yatırarak Findeks’in gözüne girmeyi başarabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise kredi kartı ödemelidir. Kullanmakta olduğunuz kredi kartı veya kredi kartlarının taksitlerini yine zamanında ödemelisiniz. Çoğu zaman pek çok kişinin önemsemediği 5 ve 10 TL gibi küçük rakamlar bile kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Çünkü Findeks ödenen miktardan ziyade kişinin borcunu zamanında yatırıp yatırılmadığını incelemektedir. Kredi kartınız varsa sizde 5 ya da 10 TL demeden zamanı geldiğinde borcunuzu gününde yatırmalısınız. Bu sayede Findeks’i etkileyebilir ve kredi puanınızın artışa geçmesini sağlayabilirsiniz. Kişilerin üzerine fatura olması da kredi notuonu etkileyen bir unsurdur. Eğer üzerinize olan faturaları bankalar aracılığı ile öderseniz ve ödemelerinizi hiç aksatmazsanız kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Kredi notum düşükse kredi kullanabilir miyim? En fazla merak edilen ve cevabı aranan konulardan biriside kredi puanı düşük olduğunda bankalardan kredi onayı alınıp alınamayacağıdır. En düşük gurupta yer alıyorsanız bankalardan kredi çekmeniz neredeyse imkansız demektir. Ancak bankaların isteklerini karşılarsınız bu durumda kredi çekme fırsatını elde edebilirsiniz. Günümüzde çok kolay kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalara başvuru yapabilir ve ihtiyacınız olan maddi kaynağı bu sayede temin etme fırsatını yakalayabilirsiniz. Notu düşük olanlar kefil göstermeleri veya taşınmaz mallarını ipotek etmeleri halinde yine bankalardan istedikleri krediyi çekme fırsatını bulmaktadırlar. Ancak ipotek ve kefilinde bazı şartları bulunabilmektedir. İpotek göstereceğiniz taşınmaz mal eğer ortak ise tüm ortakların ipoteğe onay vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda eş muvafakatnamesi muhakkak bankada imzalanmalıdır. Bazı bankalar kredi isteklerinde kefilin memur olması gibi bazı özelliklerde isteyebilmektedir. Bu konularda gerekli adımları doğru şekilde atmanız durumunda sizde kredi onayının çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bir başka seçenekse geliriniz yüksek ise düşük oranda bir kredi talebinde bulunarak bankadan istediğiniz krediyi alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bankalar için kişinin gelir ve gider dengesi oldukça önemli bir kriterdir. Eğer gelir seviyeniz yüksekse ve düşük oranda bir kredi ihtiyacınız varsa sizde bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Bankalar bazı dönemlerde müşteri yelpazesini genişletmek için çeşitli kampanyaları düzenlemektedir. Düşük ölçekli kredi kampanyalarından faydalanma şansınızın yüksek olduğunu bilmelisiniz. Doğru adımları atmanın ve kredi onayı almanın büyük ölçüde sizin elinizde olduğunu unutmamalısınız.