Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notum Neden Düşük?

Kredi Notum Neden Düşük?

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredilere başvuru yapıldığında olumsuz cevap alınmasının en büyük sebebi kredi notunun düşük olmasıdır. Bu nedenle gereksinim duyduğu parayı bankalardan temin etmeyi başaramayanların sayısı oldukça fazladır. Sizde bankalara herhangi bir kredi için başvuru yaptıysanız ve kredi notunuz nedeniyle reddedildiyseniz bu durumu düzeltmek için gereken adımları bir an önce atmaya başlamalısınız. Öncelikle kredi notunu düşüren sebepleri inceleyelim.

Kredi Notu Neden Düşer?

Önceden kredi kullandıysanız ve çektiğiniz kredinin ödemelerini zamanında gerçekleştirmediyseniz bu durum kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanmıştır. Bankalardan alınan kredilerin vaktinde ödenmemesi Findeks tarafından hiçte olumlu karşılanmamaktadır. Findeks kredi puanı konusundaki tek yetkilidir.

Findeks Nedir?

Bankalarla ve finansal kurumlarla yapılan her işlem Findeks tarafından değerlendirme altına alınır. Eğer kişi para alışverişlerini zamanında gerçekleştiriyorsa bu durum kredi puanının yükselmesi ile sonuçlanır. Ancak geri ödemede sıkıntı yaşanmışsa kredi puanının düşürülmesi kaçınılmazdır. Findeks’in görevi ise tüm bu işlemleri masaya yatırarak kişinin kredi notunu tespit etmektir. Kredi notu sayısal bir rakamdan oluşmaktadır.

Banka üzerinden ödemesini gerçekleştirdiğiniz faturalarınızda ödeme sıkıntısı meydana geliyorsa bu durum yine kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanacaktır. Yapmadığınız her ödeme kredi puanını olumsuz etkilemektedir. Faturalarınızda buna dahildir.

Kredi kartı kullanıcısı iseniz ve ödemelerinizi aksatıyorsanız yine kredi notunuz düşüyor demektir. Kredi kartlarının yalnızca asgari tutarını ödemekte kredi puanının kötü etkilenmesine neden olmaktadır. Asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz kredi puanınızın etkilenmemesi mümkün değildir.

Kredi notunu düşüren nedenler bir hayli fazladır. Ancak genel olarak bakıldığında bu saydığımız nedenler kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerdir. Kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız yapacağınız her ödemeye özen göstermeli ve vaktinde gerçekleştirmelisiniz. Findeks bu durumu olumlu değerlendirecek ve kredi puanınızı zaman içerisinde arttırmaya başlayacaktır. Böylelikle kredi başvurularınızda kredi puanınız sebebiyle olumsuz yanıt alma ihtimaliniz azalacaktır.