Anasayfa / Krediler / Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Milyonlarca kişi konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşır kredisi kullanıyor. Çekilen kredilerde ödeme olarak her zaman işler yolunda gitmiyor. Bu da kredi kullananların krediyi ödeyememesine, beraberinde de kara listeye düşüp yasal takip başlatılmasına kadar gidebiliyor. Kredi çekenlerin merak ettikleri konulardan birisi de kredi son ödeme tarihinden 1 ya da bir kaç gün sonra ödenirse ortaya çıkacak durum. 1 gün ödemesi geciken krediler sebebi ile herhangi bir yasal takip başlatılmamaktadır. Ancak ödemediğiniz 1 gün için ilave günlük faiz ödemeniz gerekmektedir. Bu durum 3 gün, 5 gün gibi kısa süreçler için de geçerlidir. Ancak kredi ödemesini 3 ay ve ya daha fazla bir süre yapmazsanız resmi olarak yasal takip başlatılmaktadır.

Kredi ödemesini geciktirmemek için neler yapılmalıdır?

Kredi ödemesinde sorun yaşamamak adına kredi tarihleri çok iyi ayarlanmalıdır. Ayın 15’inde maaşı yatan kişilerin ayın 10’unda kredi alması oldukça sıkıntılı durumları doğurabilir. Aynı şekilde maaşların gecikebildiği özel sektörde çalışanların ayın 15’inde maaş alırken kredi ödemesini ayın 16’sına endekslemesi problem çıkarabilmektedir. Bu noktada uzmanların tavsiyesi maaş alınan tarihin 5-10 gün sonrasına kredi ödemesinin ayarlanmasıdır.

Krediyi uzun süre ödemezsem nelerle karşılaşabilirim?

Kredi çekerken her zaman en kötü senaryoları da düşünmek gerekmektedir. Gelir düzeyine güvenmeyen, işinden kısa süreçte ayrılma ihtimali olan, gelir düzensizliği bulunan kişilerin aylık yüklü miktarda kredi ödemesinin olması mutlaka sorunları doğuracaktır. Atalarımızın dediği gibi kredi çekerken de ayakları yorganına göre uzatmak en doğru tercih olacaktır. Kredi ödemesini uzun süre geçiren kişilerin kredi notu dibe vurmaktadır. Bu da uzun vadede kredi kartı ve ya kredi almanızı zorlaştıracaktır. 3 ay ve daha uzun tarihli ödenmeyen kredilerde ise olay yargıya intikal etmektedir.